| naick13 a întrebat:

Cat costa o casa din lemn? merita sau nu din lemn, este mai ieftin sau mai scump decat din BCA, este nevoie si de alte izolari sau este indeajuns lemnul si vata minerala, merita sa o faci prin firma( Castellan am vazut preturi ok) sau echipa de muncitori?
majoritatea firmelor care construiesc si monteaza asemenea case trebuie ca tu sa le asiguri cazarea si mancarea...(mi se pare aiurea atata timp cat tu de abia faci casa, unde sa ii cazezi?).

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa o luam logic. O casa de lemn difera de una de zidarie doar la ziduri. Fundatia, acoperisul, planseul, tamplaria, instalatiile, obiectele sanitare si de incalzire, finisajele samd sunt identice. Zidaria unei case de BCA cu parter si mansarda la 100 mp pe nivel ajunge undeva la 3000 de euro. Asta e suma pe care o poti economisi, chiar daca ar fi sa primesti lemnul gratiswinking.
In privinta necesarului de izolatie, depinde de configuratia peretului. LA un perete sandwich de 45 de cm nu mai este cazul sa izolezi nimic. La un perete de 10 cm, clar vei avea pierderi semnificative, indiferent de material.
In privinta asigurarii cazarii si a mancarii, asta o vei face pentru orice firma din afara localitatii unde construiesti. Doar ca unii te pun sa platesti separat, altii o includ in costul manoperei. Ideal e sa folosesti forta de munca locala.

| bucurestiamenajari a răspuns:

Buna ziua,

Poti gasi o lista de preturi pentru lucrarile mentionate de tine aici : http://www.design-total.ro/preturi/

| IonutAlupului a răspuns:

Salut! Daca vrei sa afli un pret corect fara sa te coste nimic, Adauga Gratuit lucrarea pe care o ai de facut pe https://Estimari.com si vei primi pana la 6 oferte de pret. Dureaza 1 minut.