| Gabriel_Vlăduț_N._1996 a întrebat:

Cat costa sa imi fac singur balcon la apartament? Stau la parter.

Vreau pareri de la oameni care au mai facut sau de la oameni care au cunostinte in domeniu. Stau intr-un apartament la parter, vreau sa imi fac balcon pe toata lungimea apartamentului (asa si-au facut si vecinii) asta insemnand 8×2 adica 16 metri patrati. La blocul din fata si-au facut toti de la parter pana la etajul 4 si i-a costat 12.000 lei de apartament. Intrebarea este cat ma costa pe mine sa imi fac balconul singur? Cu fundatie cu proiect cu absolut tot ce trebuie?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pai începe prin a întreba vecinii încă o data dacă vor balcon (pe viitor, nu neapărat acum)
Nici nu sunt convins ca o sa primești aprobare sa faci de capul tău, dacă nu construiești stâlpi de beton pana la placa de deasupra ta, în caz ca vor dori vreodată, sa își facă și ei.
De acolo ies costuri mari și de la faptul ca tu ai și stâlpii de jos, pana în pământ.
Cei care au făcut la comun împart totul în mod egal.

La unele materiale de construcții primești discount generos (la fier de exemplu) atunci când comanzi o cantitate mare.
Betonul ți l - am aproximat : (10m cubi=) ~2700ron, fierul încă ~2500-2700. Termopane: 3500-4000 (în funcție de firma lor și cât de mare e firma unde le comanzi).
Plus tencuiala și gresie-2500
Manopera: 3500 dacă găsești un meseriaș "mai ieftin"

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Presupunând ca facandu-l singur nu e cazul dr manopera, cu materialele nu ar trebui sa ajungi treci de 3000 de lei. La care s-ar adaugă proiectul si autorizațiile.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil intre 15000 si 25000, ca faci singur si-ti trebuie proiect separat, iar pentru ac esti singur, nu ai cu cine impartii cheltuiielile, asa ca, platetsi mai mult.
Apoi, materialele s-au scumpit deja de cand au facut ceilalti si sa cumperi la gramada este una, sa cumperi la bucata este alta.
De aceea spun ca te poate ajunge pana la dublu pret. fata de vecinii tai.

| sierra1 a răspuns:

Probabil ai nevoie de un proiect, aprobări etc. pentru că aduci modificări blocului. (ca pret, dacă pe cei de alături i-a costat atât cât spui, pe tine te duce undeva la jumătate decă acționezi singur)

| NLS a răspuns:

Cauta un inginer rezistentist pentru proiectul de rezistenta, (unul care lucreaza ieftin), si iti va face el legatura si cu un arhitect daca e nevoie.
Iti va putea spune si un pret aproximativ, inca din etapa de inceput in care ii explici ce vrei si ii dai dimensiunile.
Pe langa placa de 13-14cm ai nevoie de 6 stalpi cu fundatie.
Aflandu-te la parter, daca vor vrea pe viitor si vecinii de deasupra sa se foloseasca de constructia ta (stalpii) nu cred ca vei primi aprobare daca nu faci o fundatie rezistenta (tip pahar).
Dar asta iti spune inginerul cel mai bine. Daca reusesti sa obtii aprobarea doar pentru stadiul actual (doar pentru tine), ajung stalpi cu fundatie normala.

La un calcul aproximativ, ai nevoie de 10.5 m3 de beton B250 0-31mm.
2.4 m3 pentru placa,
2.95 m3 pentru 6 stalpi 0. 35x0.35 pe toata inaltimea apartamentului, inclusiv fundatie,
3.45 m3 pentru fundatiile tip pahar

1 m3 costa aproximativ 275 ron fara TVA

Adauga fierul, tencuiala, pardoseala de gresie (+ eventual meserias care s-o puna), inchis cu termopane, niste unelte. si deja ai depasit binisor cei 12.000.

| Gabriel_Vlăduț_N._1996 explică (pentru NLS):

Asta ma gandesc si eu. ca ma costa mai mult daca fac singur. dar speram sa gasesc pe cineva care a facut treaba asta si imi poate spune costurile

| regis a răspuns (pentru Gabriel_Vlăduț_N._1996):

Pai începe prin a întreba vecinii încă o data dacă vor balcon (pe viitor, nu neapărat acum)
Nici nu sunt convins ca o sa primești aprobare sa faci de capul tău, dacă nu construiești stâlpi de beton pana la placa de deasupra ta, în caz ca vor dori vreodată, sa își facă și ei.
De acolo ies costuri mari și de la faptul ca tu ai și stâlpii de jos, pana în pământ.
Cei care au făcut la comun împart totul în mod egal.

La unele materiale de construcții primești discount generos (la fier de exemplu) atunci când comanzi o cantitate mare.
Betonul ți l - am aproximat : (10m cubi=) ~2700ron, fierul încă ~2500-2700. Termopane: 3500-4000 (în funcție de firma lor și cât de mare e firma unde le comanzi).
Plus tencuiala și gresie-2500
Manopera: 3500 dacă găsești un meseriaș "mai ieftin"

| Krax256 a răspuns:

In jur de 15000, tine cont ca termopanele sunt cele mai scumpe, doar alea te duc la mai bine de jumatate din suma. Restul materialelor in jur de 3000 de lei + mana de lucru inca vreo 3-4000