| wannabe a întrebat:

Cat curent electric consuma o masina de spalat rufe Whirlpool - AWE 6516 (https://www.whirlpool.ro/......365110060) setata la un program de spalat haine obisnuite? Dar in lei (daca binevoiti sa faceti voi calculul pentru mine) va ofer funda si un mare multumesc. Vreau sa stiu cam cati bani scot din buzunar la fiecare spalare. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Intre 0,8kw si 1, 5 kw, depinde ce program utilizati, ce scrie pe masina e cam abureala! Undeva la 1, 2 kw/h, poate usor mai mult pana la 1, 5 kw/h, depinde si de motorul pe care il are!

2 răspunsuri:
| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Pai 1kw =40-45 de bani, cu alte taxe si cu ce te mai fura ENEL, cu ce te mai pacalesc producatorii/fabricantii de masini de spalat, ajungi la 0, 80-1, 20 lei -ron, deci cam pe aici te aflii! Asa la fix, nu-ti p[ot spune, pentru ca in masina ai asa: parte electronica ( butoane comenzi placa de baza cu circuite si cindensatori samd-consum mic), parte electrica, care are asa: motor cu turatie variabila, pompa evacuare apa, care cam consuma, sa evacuezi 80-100 litri de apa si sa invirti la 6-800 turatii ditamai cuva cu 3-4 kg de rufe in ea, nu i asa simplu, e mai economica masina asta cu alimentare pe sus, dar nu i asa de fiabila, recomand indesit (8 ani), ariston( pe mine m-a tinut 18 ani si un soricel mi-a ars motorul, s-a carbonizat animalu), atsea s probate de mine, acum am tot un ariston dar e cam scumpa -1850 lei, dar e de vis, e mult peste ce gindeam eu despre o masina de spalat! Le scoate aproape uscate-umede, e ceva de...un miracol!