| Gheorghefloare123456789 a întrebat:

Cat de des infloreste crinul pacii daca e ingrijit corespunzator?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, udă crinul cu apă de fântână sau apă ddistilată, deoarece este sensibil la mineralele ce se găsesc în apa de la chiuvetă precum şi la clor. Pune fertilizatori în apa cu care o uzi cel puţin 2 săptămâni, o dată la 2 sau 3 luni. Ţine floarea într-un loc lipsit de soare pe timp de iarnă, dar suficient de luminos pentru a citi o carte. Apoi mută ghiveciul treptat spre fereastră din ianuarie sau februarie şi la primăvară vei avea flori.

Crinul păcii este o floare ce se înmulţeşte prin divizare. Divizarea plantei se poate face cu transplantarea ei într-un ghiveci mai încăpător. Transplantarea sau divizarea se poate face primăvara sau toamna. În cazul în care în urma transplantării sau diviziunii planta a suferit rupturi sau zgârieturi, este indicat ca în zona respectivă să se presară praf de cărbune.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Udă crinul păcii cu apă de fântână sau apă distilată, deoarece este sensibil la mineralele care se găsesc în apa de la chiuvetă precum și la clor.
Pune fertilizatori în apa cu care o uzi cel puțin 2 săptămâni, o dată la 2 sau 3 luni.

Ține floarea într-un loc lipsit de soare pe timp de iarnă, dar suficient de luminos pentru a citi o carte. Apoi mută ghiveciul treptat spre fereastră din ianuarie sau februarie și la primăvară vei avea flori

| anonim_4396 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Mi-ai luat-o înainte. happy

| Gheorghefloare123456789 explică (pentru QElenaBoghiu):

Eu ma refer la faptul ca: Vreau sa stiu cat de des infloreste in conditii de interior si astept raspuns de la cei care au acasa sa imi spune de cate ori a inflorit la ei si cat dureaza inflorescenta.