| Catalin0486 a întrebat:

Cat de eficiente sunt masinile de spalat vase? Curata intr-adevar ca la spalatul manual? Consuma la fel de mult ca o masina de spalat rufe(curent, apa)?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu spalam vase in armata cu masina de spalat mecanica si era eficienta. Acum sunt masini moderne, automatizate dar care sunt valabile in familiile cu multi copii sau sunt puturoase si nu-si spala vasele dupa fiecare masa. Daca sunt 2-4 persoane nu merita. Consumul este mai redus ca la masina de spalat rufe. De exemplu, am aflat din surse, ca la programul rapid consuma circa 9 litri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea sunt eficiente! Uite ce urăsc eu la mașinile de spălat vase. Durează cam mult până le spală! Consumă curent in draci! (de 2 ori, până la de 10 ori mai mult decât o mașină se spălat haine)! Nu se compară scârțâitul degetelor, atunci când le clătești, cu jetul de apă cu care le clătește mașina. Am un fix! Dacă nu scârțâie la atingere, înseamnă că nu sunt curate 100%. Iar la o mașină de spălat vase, vrei să ai 100%. Crede-mă! Detergentul folosit la mașină e mult mai puternic decât cel folosit atunci când spălăm cu mâinile; aproape acid! La ce e excepțională în schimb? Mașina de spălat vase e bună la oale, cratițe, tigăi, tăvi... negre! Adică acelea la care trebuie să freci bine ca să ajungi la culoarea inițială. Detergentul puternic, aici, în sfârșit, își are laudele.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Curata ok pentru ca vasele sunt spalate la jet de apa fierbinte, ceea ce nu poti face daca speli cu mana. Cat despre consum depinde de la masina la masina, cand o cumperi verifici specificatiile ( consumul de apa, energie electrica, samd) exact cum o faci si la masina de spalat rufe. Nu poti face o comparatie pertinenta intre cele doua.

| simiy a răspuns:

Eu nu as renunta la masina mea de spalat vase, vasele sunt mai curate decat daca le spal manual si folosesti mai multa apa cand speli cu mana, mai mult gaz pentru incalzirea apei...

| teemo2000 a răspuns:

Curata foarte bine, acum depinde de masina. Conusmul nu este ridicat.