| anonim_4396 a întrebat:

Cat dureaza in medie ca un tamplar sa construiasca o bucatarie? funda!

Răspuns Câştigător
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Un tâmplar bun ți-o face în maxim 2 săptămâni.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de complexitate. O mobila simpla din PAL se poate face lejer in jumatate de zi, in timp ce o mobila complexa, din lemn masiv are nevoie de cateva zile doar pentru aplicarea corecta a lacului.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cat de mare este. O faci toata din lemn sau te referi doar la acoperis?

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Ohhh eu m-am gandit numai la constructia dulapurilor din interiorul bucatariei, nu si la acoperis, usa, geamuri samd.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar un singur tamplar?
Probabil 2-3 luni pentru 1 bucatarie mica si chiar mai multe luni, pentru una mai mare.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Violleta2022):

O bucătărie de 16 mp este dată la gata în maxim 2 săptămâni. În tâmplăria modernă se lucrează cu CNC-uri, nu cu toporul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Nu s-a vorbit de tamplarie moderna, ci de un simplu tamplar care face mobila la mana, singur.
Cunosc un asemenea tamplar, care face mobila din lemn, nu din prefabricate si caruia i-a luat multe luni sa-i faca fiica-si o bucatarie intreaga.
Acum depidne ce vrea aceatsa femeie, daca vrea doar sa i le asambleze, daca vrea sa-i construiasca bucataria complet, cu geamuri, tocuri de usa, usa samd, sau numai dulapurile de bucatarie.
Informatia ei este extrem de vaga, asadar ne dam doar cu presupusul.

| sierra1 a răspuns:

El iți promite 2 săptămâni dar n-o termină mai devreme de 2 luni! pariu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de tamplar.