| ALEXICAmarketing a întrebat:

Cat durează montarea a 41 de mp de gresie?

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca suprafata este plana, de exemplu, pe o șapă autonivelanta, si fara multe completari(taieturi), in 11-12 ore iti poate pune gresia. Daca este meserias bun. Bineanteles, fara chituit.

| OlteanClaudio a răspuns (pentru darrio2007):

Si daca ai gresie 90L pe 22l tip parchet si 4 stalpi de botón si 2 de fier mai faci 11-12 bucurate de 8

| OlteanClaudio a răspuns (pentru darrio2007):

4 zile iti trebuie pentru 41mp iti spun eu la asa gresie

| darrio2007 a răspuns (pentru OlteanClaudio):

Depinde de cate ștraifuri ai. Un adevarat meserias le poate pune in 2 zile. Fara chituit rosturile.

| darrio2007 a răspuns (pentru OlteanClaudio):

Unde ai stalpii ăia, in casă? Aia nu-i casă. E cantină.

| OlteanClaudio a răspuns (pentru darrio2007):

Este o sala de expozitei a gresiei si a faiantei de vanzare si are 4 stalpi de. Fier oribili 1 si 4 e la nivel al 2 si al 3 e fugit

| darrio2007 a răspuns (pentru OlteanClaudio):

Aha. Adica un showroom. Asa da.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cat este de priceput faiantarul!
Unora le poate lua 4 ore, altora 8 ore sau chiar 12 ore.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici un meserias nu-ti pune atatia metri patrati in 4 ore, poate nici in 8.

| anonimg a răspuns:

Dacă vrei calitate, nu te uita la timp, și nici la bani. Pentru că nu pui mereu nici gresie și nici uși în locul acela. Mai ales că nu poți începe cu una din aceste lucrări și să o duci până la capăt. De exemplu, nu o să poți pune plinta de gresie până nu vei pune ușile, pentru că nu știi unde îți va veni tocul și pervazurile acestora.
Apoi gresia are nevoie de chit.
Este nevoie de timp ca să se usuce. Una este ca cei 41mp să fie într-o singură cameră, alta este să fie într-o cameră și un hol mai complex unde sunt multe colțuri.
Cât despre uși, sunt rare cazurile în care durează 30 minute asamblarea și prinderea ei în perete; numai dacă peretele este drept, și dacă ușile nu vor veni cu probleme.
Eu zic ca să lași omului timpul care ți l-a dat, deoarece el a văzut lucrarea, și nu noi.
Ori dacă nu este meseriaș și în montajul ușilor, atunci chemi altă echipă pentru uși. De regulă zugravii pun uși foarte rar. Ei zic că se pricep, dar fiecare meserie are secretele ei.

| Frank51 a răspuns:

Aproximativ 8 ore, depinde si de cine monteaza si de alte variabile asa cum s-a zis mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de foarte multe lucruri, de cat de mari sunt placile, ce taieturi ai de facut, daca trebuie sa nivelezi inainte sa pui, de ce scule ai si etc.
cam o zi daca totul e in regula si trebuie doar pusa gresia, fara nivelat, si cu scule corespunzatoare.
Plus experienta.

| ALEXICAmarketing explică (pentru anonim_4396):

Un domn a zis ca ii ia o sapt?
Bine era vorba si de montat 5 usi (nu cred ca dureaza mult, maxim 30 min de o usa).
Dorea 3000 lei?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Cat despre usi, montajul ramelor, poate lua 1-2 ore, apoi instalarea balamalei si a usii, poate fii inca 30min sau chiar 1 ora, cu ajustare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Usile alea implica si montatul tocurilor, nu? Cred ca estimezi usor eronat. 41 mp de gresie dureaza cateva zile bune daca e un singur om. 3000 RON mi se pare exagerat, oricum. 300 RON/zi mi se pare mai mult decat rezonabil, dar nenea asta a sarit calul de-a binelea cu 3000.

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu estimez la 1000 lei lucrarea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Gresia stiu ca se tarifeaza de regula la metrul patrat. Treaba lui daca sta o zi sau o saptamana la ea. Uite, de pe OLX - https://www.olx.ro/......cnt6K.html Eu as zice cam 1500 RON pentru o treaba facuta ca lumea pana la capat (inclusiv chituit frumos). Oricum, 3000 e ridicol.

| ALEXICAmarketing explică (pentru GabiDumitrescu):

E mult 1500 lei. 1000 lei si cu montat 5 usi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Daca gasesti pe cineva care sa faca treaba bine pe 1000, go for it. Daca e omul spiridus si termina in maxim 2 zile, e ok 1000. Nu uita ca totusi discutam de piata neagra aici. Sau vrei treaba cu factura, cu contract?

| darrio2007 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Prea putin vrei sa oferi. Lucrez in domeniu. Se ia 35 de lei mp de gresie si 100 de lei de montat o usă. Fara glafuri/reparatii la usi. Cârpaci gasesti destui.Dar daca vrei calitate nu iti face nimeni cu banii oferiti de tine.

| ALEXICAmarketing explică (pentru darrio2007):

Totul e negociabil in viata. 1000 de lei pe doua zile e de vis.Prost nu e cel care cere ci cel care da.

| darrio2007 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Gandire gresita. Mi-ai mai dat si eronat. Iti doresc sa-ti faca totul cu 1000 de lei. De 1000 de lei o sa arate.
Succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Man, daca esti specialist, lucrezi REPEDE si BINE. 100 RON montat o usa de interior? Daca nu e de spart pereti, mi se pare ridicol. Uite, mie de curand mi-a venit un electrician DUMINICA DIMINEATA, mi-a schimbat panoul de sigurante si o priza. Cam o ora si ceva daca o fi durat. Mi-a luat 100 RON si a lucrat ireprosabil. Daca eram in locul lui ceream mai mult, sincer. Pe de alta parte, in cazul gresiei samd... poti sa lucrezi repede si bine, sau sa o balanesti sa tragi de timp si dupa sa zici ca vai ce zgirciti sunt romanii astia.

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai avut noroc. Cel care ti-a schimbat panoul de sigurante a lucrat la negru. Cand am spus de montat o usa m-am referit si la reparatiile ulterioare montarii usii. Ca nu ai fixat-o in spuma si ai plecat. Deja lui i se pare ca ar da prea mult si 1000 de lei. Sa dea D-zeu sa gaseasca pe cineva sa ii faca treaba cu banii astia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Daca gasesti o firma care sa lucreze duminica... eu am avut beleaua simbata, m-am dus la Leroy Merlin sa imi cumpar sigurante, si acolo am cerut sa imi faca legatura cu un electrician calificat. Asa am dat de nenea asta, electrician de profesie, si asa am rezolvat problema.winking

| ALEXICAmarketing explică (pentru darrio2007):

Eu am avut un amic care monta usi cu 80 lei.Pe 5 usi lua 400 lei.Eu nu dau mai mult de 1000 lei pe o treaba de maxim 2 zile.
Mi-a montat unu o usa si cu 50 de lei. Daca caut sigur gasesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Succes!

| OlteanClaudio a răspuns:

Am facut 54 in 4 zile dar gresie 90 pe 22 taieturi multe cultura.