Întrebare recomandată | botezatu19 a întrebat:

Cat ma costa sa-mi ridic o casa 2 camere 5 pe 5 cum este mai rentabil sa ridic cu caramida boltari sau din lemn.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu siguranta cel mai rentabil este din boltari. Sunt mai ieftini, se consuma mai putin mortar, mortarul se prepara usor, la galeata, deci nu trebuie om la betoniera, nu trebuie spatiu pentru preparare, mai nou zidul de boltari nici nu tencuieste (se trage un strat de adeziv+plasa, ca la izolatia exterioara), zidul este mult mai usor deci nu necesita fundatie masiva, ziditul merge foarte rapid datorita dimensiunilor mari, pierderile sunt minime (aproape de zero), coeficientul de transfer termic este de 3 ori mai mic decat la caramida (deci izoleaza de 3 ori mai bine), boltarii sunt usor de gaurit/decupat/taiat, lucru important atat la cladit cat si ulterior la instalatii sau la montatul mobilei si decoratiunilor. Peretii la rosu te vor costa in jur de 6000 de lei, la un zid exterior de 30 cm si interior de 20 cm, un mester priceput cu un ajutor care sa ii dea materialul "la mana" va zidi tot in 2 zile de munca, fara efort, plus cateva ore dupa turnarea centurilor.
Lemnul are dezavantajul degradarii mai rapide si genereaza probleme la uscare. In plus nu iesi mai ieftin decat cu boltarii, iar valoarea casei va fi mai mica.
Singurul avantaj al caramizii este autoportanta, dar la un singur nivel nu conteaza, cu atat mai putin daca faci si samburi de beton armat.
Pe @lpavel, care spune ca e mai buna caramida din TOATE punctele de vedere, l-as ruga sa exemplifice macar vreo doua.

| botezatu19 explică (pentru regis):

Mersi mult pentru sfat

| onasis1961 a răspuns:

Din bolţari este mai ieftină, dar cea mai bună este din lemn.rezistentă la cutremure şi termoizolantă.

| lpavel a răspuns:

Daca ai bani fa o casa din caramida bine-nteles te ajunge cu putin mai mult ca din boltari sau lemn Dar crede-ma caramida e cea mai buna din toate punctele de vedere! Acum depinde si cati bani ai dar lemnul sa fie pe ultimul loc... Alegerea e a ta!

| marcous a răspuns:

Cel mai ieftin este s-o faci din lemn, dar nu este si cel mai bine.
In lemn, iarna va fi foarte frig, vara foarte cald iar durata de viata va fi mai scurta. Indicat ar fi sa ridici o casa din caramida.

| 1987543G a răspuns:

Din lemnb pentru ca rezista la cutremure etc. si tear costa cam ...cu tot cu lemn o casa cu 2 camere 5 pe 5 tear costa in jur de 150 de milioane lei vechiwinking

| conprocasa a răspuns:

Planuri case, preturi case, constructii, proiectare, dar si KIT uri de materiale "construieste singur" http://www.conprocasa.ro