| Andreea2804Ioana a întrebat:

Cat stau in mod obisnuit pomii infloriti?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de pom si de vreme.
In general, inflorirea este de 1-2 saptamani, iar dupa inca 2 saptamani se vede deja cate flori se transforma in fruct.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pana la fecundare normal laughing dupa ce o floare este fecundata, deja se transforma in altceva.
Deci de la apritia florii, boboc, chiar daca floarea nu e deschisa tot floare se numeste, cel putin d.p.v.botanic.
Acum cat dureaza? Depinde de la specie la specie,de la soi la soi si etc.
Pomii ornamentali de regula stau infloriti mai mult timp decat cei fructiferi.
Sa raspund la intrebare ar trebuie cineva sa scrie la fiecare pom in parte. Apoi cine tine minte toate amanuntele astea nu? Treb sa ma uit in carte,unde pui ca imi este lene,apoi nu vad de ce tear interesa asa de mult cat tine o floare la pomi,ori probabil tu ai intrebat la copaci in general.
In RO termenul de pom este atribuit celor care fac fructe si pe care le consumam,sunt acei copaci care sunt cultivati pentru fructe,acestia sunt numiti pomi.
Cei din parcuri,sunt numiti arbori, arbusti si tufisuri laughing ok?
Acum ca cineva sa iti dea un raspuns exact, cam greu, ar trebuie sa ai toate cartile pentru toti pomii, arborii etc cultivati in RO, deci slabe sanse sa afli asa ceva.Nu zic ca nu se poate dar cine sta sa piarda zile sa afle astea.
Eu am toate cartile cu toti pomii, dar nici daca mar plati cineva nu as sta sa caut si sa scot toate chestiile astea.

| Goete a răspuns:

Tot atata stau cat si neinfloriti, sau ai vrut sa intrebi cat stau infloriti pomii? - nu e totuna