| Sonia822 a întrebat:

Cat traia inainte o albina? Inainte de poluarea aerului cu metale grele si a plantelor cu pesticide etc. Cat traieste in prezent o albina?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Traiesc la fel ca in trecut, circa 40 de zile cele din sezonul martie-august.

Mor bineinteles in momentul in care ajung in contact cu pesticide puternice (mai ales cand plantele au fost proaspat stropite si nu au apucat substantele sa fie diluate cu roua sau ploaie ),
Insa cele 40 de zile de viara le sunt mai degraba scurtate de oboseala, epuizare, decat de poluarea aerului sau a solului cu nitriti sau metale grele.

Revenind la "cat traiesc" - cred ca esti constienta ca unele au "norocul" sa culeaga de pe plante stropite cu ceva foarte toxic pentru ele inca in prima zi cand ies la cules, altele in ultimele zile de viata, iar altele - mai norocoase (de data aceasta cu sensul de baza) - niciodată.