| mellisa_1721 a întrebat:

Cate gaini sunt necesare intro gospodarie obisnuita? sa zicem o familie cu 3 persoane?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Noi suntem 4 si supravietuim fara gaini, deci nu exista un minim absolut big grin.
Dupa mine, pentru nevoi proprii 7-8 gaini ouatoare sunt mai mult decat suficiente, insa tot timpul trebuie pregatita generatia urmatoare, astfel ca nu strica sa ai si 2-3 puicute. Pentru carne poti creste doua-trei ture de pui pe an (20-30/tura), sau chiar pe toti odata, in functie de capacitate, atat de crestere cat si de congelare. Bine hraniti si ingrijiti, acesti pui vor atinge greutatea ideala in mai putin de 10 saptamani, dupa care trebuie sacrificati, altfel iti scade eficienta.
Eu unul nu as merge pe inmultirea lor in gospodarie, e mai simplu si mai eficient sa cumperi pui de o zi sau mai marisori, iar productivitatea, atat la ouatoare cat si la puii de carne va fi incomparabil mai mare, avand garantia unei rase special selectionate special in acest scop.

| mona a răspuns:

Nu este o regula, poti sa ti cate gaini vrei, pentru 3 persoane, 15 ar fi suficiente

| Niiiicu a răspuns:

Pentru inceput cam 20 ca acele gaini vor face puii si vei avea destule gaini dupa aceea

| LIN2010 a răspuns:

Pentru trei membrii, intr-o gospodarie, sunt necesare minim 8 gaini, si un cocos.Succes

| Chrissy92 a răspuns:

Nu e o regula... poti avea cate gaini doresti...eu consider, ca 10 gaini ar fi suficiente.Acum fiecare cu gospodaria lui.

| iulia972 a răspuns:

Buna! eu impreuna cu parintii formam o familie de 3 persoane deci avem in jur de 12 gaini si e de ajunshappy

| Giuney a răspuns:

Vei avea nevoie de minim 10gaini...tongue(Succes la imultirewinking