| Goldenbulle7 a întrebat:

Cate kilograme de nisip si ciment imi trebuie pentru un metru cub de beton?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde la ce il folosesti, in functie de utilizare se stabileste clasa de betoane, pentru fiecare clasa existand retete, exprimate in kg sau si mai simplu, in găleți si lopeți.
Daca ai o statie de betoane in apropiere, nici nu merita sa iti bati capul, diferenta de pret va fi mica si calitatea mult superioara.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce ti-a spus Scofield este o reteta. Depinde si pentru ce folosesti betonul. Una este pentru fundatie, alta pentru pereti, alta pentru tavan, etc.
Citeste: http://bit.ly/2RyjU6e

| relian a răspuns:

Betonul este un amestec din 3 componente de baza:Ciment-agregate -apa.
Agregate =piatra,nisip si ceo mai fi.
Deci tu ai nevoie nu doara de ciment si nisip sa faci beton,mai trebuie si piatra.
Apoi fctie de ce beton vrei sa faci, trebuie sa stii ce ciment sa folosesti, ce tip de ciment, si nisip, piatra ca diamtru si cantitati.
Betoane :B75, B100, B150, B200, B250 etc deci trebuie sa stii unde anume vei folosi acel beton.

Sa faci 1 mc beton de exemplu B250 :
-Ciment= 355kg la mc
-apa =190 litri
-balast=1932 kg la mc.
Poti folosi o galeata de aia din plastic de 10 litri, deci o galeata plina cu beton, adica toate alea amestecate va avea 23 kg beton moale, proaspat zii cum vrei.
O galeata cu ciment va avea 12.8 kg
o galeata balast=17 kg

Am spus balast pentru ca asta este amestec piatra cu nisip, de regula oamenii asa folosesc, nu au ei nisip spalat, piatra data prin ciur etc, desi asa ar trebui.
Beton B75 :
-Ciment =173 kg
-Apa =170 litri
-balast=2440 kg
toate astea da 1 metru cub de beton.
Dupa cum observi cantitatile is diferite in fctie ce beton vrei sa obtii.
Acum daca vrei sa faci ca la carte trebuie sa ai nisip spalat de o anume dimensiune, piatra la fel spalata si data prin ciur laughing cum am spus betonul nu e doara un singur beton.
Una e sa torni o sapa de egalizare, alta sa torni stapli de rezistenta la o cladire, sau poduri, sau drumuri pe care trec masini grele.
Chiar si acasa omu spune lasa aleea aia de beton ca n-am eu treaba.dar dupa vine cu masini cu lemne cu masini cu pamant si trece peste laughing deci trebuie sa stii ce trece, ce sustine acel beton ce vrei sa faci.

| relian a răspuns:

Dar in RO la magazin nu gasesti beton dea gata facut in saci? Stiu ca in alte tari sunt, tu doara pui apa, scrie pe sac cata apa, scrie si pentru ce este acel beton la cel poti folosi.
Intreb pentru ca nu sunt in RO, deci nu stiu ce se mai gaseste prin magazine pe acolo.
Depinde si de cat beton ai nevoie.Cineva spunea daca e mai bine chemi pe aia de la statia de betoane, dar aia nu vin doara pentru 1 mc de beton, aia au un minim ceti poate vinde, nu bate ala masina doara pentru 1 mc.
Baga si cauta pe net la dedeman vezi poate or avea aia.

| NotNamed a răspuns:

- ciment: 320 kg/mc (75, 5 lopeți de ciment/mc).
- nisip 0-3mm : 1.971 kg (433 lopeți de sort/mc).
- apă: 190 litri/mc

| Goldenbulle7 explică (pentru NotNamed):

Toate astea formeaza un metru cub de beton?

| NotNamed a răspuns (pentru Goldenbulle7):

Lmao DA laughing

| regis a răspuns (pentru NotNamed):

Rețeta data de tine nu e de beton, probabil e o șapă. Nu se poate face beton doar din nisip 0-3 si ciment, in toate rețetele se pune obligatoriu si pietris. Eventual se poate inlocui cu balastru.