| GulubuntzBudulush a întrebat:

Câte lemne trebuie pentru a încălzi o cameră pentru o familie de săraci, poate că e greu, dar cât costă îmi spuneți și mie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E mai ieftin sa repari usa si geamurile, si sa izolezi casa, sa nu se piarda caldura.
Se economiseste caldura si pentru timpul zilei, iar cu o soba de teracota bine facuta ai rezultate si mai bune.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta depinde de casa: din ce- si cum este construit, cum inchid usile si ferestrele, ce soba au.
Totodata depinde si de calitatea lemnului de foc.
La o casa de constructie generala poti calcula de la 500 lunar in sus (adica peste 1 metru cub lunar).

| GulubuntzBudulush explică (pentru Bula):

Numai pe timpul nopții!

| GouDidodino a răspuns (pentru Bula):

Parca întrebarea era despre lemne

| Bula a răspuns (pentru GouDidodino):

Parca intrebarea era despre INCALZIREA cu lemne DE FOC, pentru o familie care nu-si poate permite cheltuieli mari.
Solutia mea este SI IN TIMP, care se ramburseaza in 2-3 ani din diferenta de pret economisit, iar urmatorii ani deja sunt castig curat!

| GouDidodino a răspuns (pentru Bula):

"Câte lemne trebuie pentru a încălzi o cameră pentru o familie de săraci"?
Răspunsul tau: 5 geamuri de termopan si 40 de baxuri de polistiren dr 10, plus adeziv, plasa, tinci... etc

| Bula a răspuns (pentru GouDidodino):

Raspuns gresit.
Majoritatea familiilor sarace stau in case de carpici sau netencuite, cu cate un geam simplu.
Simpla tencuire exterioara si repararea + dublarea geamurilor (eventual si al usii de la intrare) face minuni la cheltuielile de incalzire si se pot rezolva din mai putin decat pretul a cate 1 mc lemn de foc/geam.
Un zidar si un dulgher /tamplar poate rezolva prooblema fara mari batai de cap si cu putine cheltuieli, in timp scurt.

| GouDidodino a răspuns (pentru Bula):

Raspunsul tau este gresit, într-adevăr

| Bula a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

E mai ieftin sa repari usa si geamurile, si sa izolezi casa, sa nu se piarda caldura.
Se economiseste caldura si pentru timpul zilei, iar cu o soba de teracota bine facuta ai rezultate si mai bune.

| GouDidodino a răspuns:

Este in jur de 550 de lei metrul cub, cred ca ar fi necesari minim in jur de 4 metri

| GulubuntzBudulush explică (pentru GouDidodino):

Pentru toată iarna și încă 3 luni.