| Anton_Florin_1987 a întrebat:

Cati bca imi trebuie la 80 m pătrați

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt 80 mp de zidarie? Daca da, inmultesti cu grosimea zidului in metri si obtii metri cubi. De exemplu la o grosime a zidului de 25 cm (0, 25 m) ai avea nevoie de 20 mc de BCA.
Daca e vorba de suprafata casei, este absolut irelevant. Trebuie sa stii macar lungimea totala a zidurilor, inaltimea si grosimea la care vrei sa cladesti.

| alizeu11 a răspuns:

Nene fa si dumneata o socoteala! Cat masoara pe lung si pe lat un boltar? cati iti intra la un metru patrat? si acum vezi finalul pentru 80 de metri patrati! Hai ca nu-i greu asa-i?