| catalincmc79 a întrebat:

Cati litrii de apa intra intr-o teava lunga de 100m si diametrul de 20mm? Cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cam 125 de litri. Se calucleaza dupa formula data de madalinanicolae97, unde raza cercului este 0.02 m (20 mm transformati in metri), iar inaltimea 100 m. Pi este 3. 141592... Aplicand formula, vei obtine un volum de 0. 1256 metri cubi, care inseamna 125.6 litri.

| Maxy_Kyk_1971 a răspuns (pentru regis):

E ceva care nu bate, mai sus este diametru si jos scrie raza. Raza ar fi prin jumătate 10 mm.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauta si tu formula de calcul al volumului unui cilindru si vei afla

| madalinanicolae97 a răspuns:

Hmmm ce zici sa cauți formula pentru volumul unui cilindru?
Aria bazei (pi × raza la pătrat pentru un disc ) × înălțimeawinking

| catalincmc79 explică (pentru madalinanicolae97):

Tot nupricep de unde 125 litrii? da aplic formula 3.14 x 0.02 x 100m = 6.28 de unde 125 litri?

| madalinanicolae97 a răspuns:

Pentru ca 1m cub este echivalentul a 1000L :* deci 0. 1256 m cubi sunt echivalentul a 125, 6 l big grin