| Andreeaa1998 a întrebat:

Câți mc de beton intra la o placa de casa cu lungime 8, 70, lățime 9, 50, grosime 15?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

8.7 * 9.5 * 0.15 = 12.4mc
10/100*12.4 = 1. 24mc (surplus necesar pentru ca betonul pierde o cantitate importanta de apa pana la "uscare")

Deci ~ 13.7 sau 14 mc

Suprafata aceea e cam mare, placa e de 15cm, dar aveti macar o grinda zdravana pe mijlocul uneia dintre laturi? Eu as pune obligatoriu.
(Trebuie tinut cont si de incarcarea dorita. Daca e doar pentru locuit, e bine asa. Daca va trebui sa sustina chestii foarte grele, grinda obligatoriu).

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

12.4 mc.
Inteleg ca este vorba despre placa de peste fundatie din intrebarea anterioara. 15 cm este mai mult decat suficient, 8 cm ar fi minimul, chiar nu as pune mai mult de 10 cm. Nu este necesara nici o grinda de sustinere, placa va sta pe fundatiei si are si umplutura sub. Pentru a evita fisurile, se poate arma usor, cu o plasa sudata de 4 mm.
De asemenea, nu este necesar nici un surplus, betonul nu pierde apa ci dimpotriva, ea reactioneaza chimic cu cimentul si placa trebuie udata pentru a ajuta aceasta reactie. Volumul placii nu se va modifica in urma uscarii, cei 10% calculati in plus sunt o tampenie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dimensiunile placii sunt in milimetri sau kilometri? Sau este secret? Oricum, poti sa-ti calculezi si singura ca ai facut geometrie (banuiesc!) sau scrii dimensiunile aici: https://calculatoare.ha-ha.ro/calculator_de_volume.php

| relian a răspuns (pentru Salontanul):

Cifrele is in ani lumina laughing, ea de unde sa stie

| relian a răspuns:

Cel mai bun este sa cumperi beton facut de firmele alea specializate,.nu sa aduci pe careva acasa si sa faca.

Mergi la o stayie de astea de betoane,aia pot veni si cu pompa si sa iti toarne acolo, trebuie sa ai doara om sa duca furtunu de la pompa de colo colo.

Deci mergi la staia de betoane, spui acolo ce vrei sa torni, dar cifrele alea trebuie sa spui si ce anume sunt laughing adcia metri, centimetri, ani lumina etc.

Aia o sa iti spuna cit beton ai nevoie si ce tip de beton sa cumperi.Bine or sa iti zica tipul de beton la minim, deci cel mai ieftin, dar aia nu inseamna ca tu nu poti pune si beton mai bun.

Eu recomand sa pui nu cel mai ieftin beton, nici cel mai scump, dar undeva ceva mai sus de minim.

De asemenea poti intreba pe aia ce sirma sa folosesti ca si grosime.Eu daca ar fi sa fac asa o placa, as folosi fier de 8 sau 10, nu de 6, dar acum depinde si de om citi bani are.

Intreb ca idee, de ce torni placa de beton? Faci etaj sau care este scopul acelei placi de beton?

Daca nu faci etaj, eu nu as turna placa de beton, nu are rost.Foloseste leaturi de lemn late, stiu si eu 6-10 cm latime asezate pe cant la distante de max 50 cm,aia ar fi tot.
La interior pui rigips direct de ala pentru tavane,atentie pentru tavane nu din ala cel mai subtire,rigipsu cel mai subtire se foloseste doara cand vrei sa faci ceva curburi la ziduri etc.
La tavan se foloseste rigips mai gros decat ala pe pereti.

Deci pui rigips pe tavan,in pod intre acele leaturi pui saltele de vata minerala,sau orice alt tip de izolatie doresti.

De ce e mai bun facut asa fara placa de beton? Poti modifica mai tirziu,peste ani,poti instala sistem de caldura sau aer conditionat centralizat,adica in toata casa cu un singur aparat instalat in pod,sau stiu si eu ce se mai iveste pe viitor.

Deci daca nu faci etaj,sincer placa de beton este irosire de bani. Unde pui ca ai nevoie de cofraj facut,oameni,este mult mai dificil de turnat o placa de beton decat sa faci din lemn cum am aratat mai sus.

Beton la o casa folosesti doara la fundatie eventual poti gface ceva stilpi,structura cum se spune,in rest nu folosesti beton deloc pe nicaeri in interiorul unei case.

Iti zic astea ca asa a facut si mama la casa ei si acu vad ca nu-i bun,zic ca eu vad pentru ca si eu am fost de acord sa faca placa,dar pentru ce,nici eu nu stiu laughing
Acu daca vreau sa-i fac ceva modificare fa daca mai poti.Iam facut deja ceva,atit cit s-a putut,am remodelat sa zic asa, casa, am facut-o gen americana cu living cum se face in america, dar f greu.

Daca ai tavan din lemn te doare la basca, modifici cand vrei si ce vrei laughing placa de beton bani irositi, te complici aiurea.