| Sonia822 a întrebat:

Cati metri cubi de apa intra intr-o cada normala de baie, cu aproximatie?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Metru_cub

calculeaza cu un bidon de "apa minerala" de 5 l sau 6 l sau 10 litri cat cuprinde, cada ta.

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Jump to navigationJump to search
Metru cub
Metre-cube-beton-p1040192.jpg
metru cub
Sistem SI
Nume Metru cub
Mărime volum
Simbolul mărimii V
Unitatea în SI 1 m³
Modifică date / text Consultați documentația formatului
Metrul cub este în Sistemul internațional de unități, SI, o unitate derivată de măsură pentru volume, care are simbolul m3. Un metru cub este un metru ridicat la cub (1m x 1m x 1m), reprezentat geometric printr-un cub cu lungimile muchiilor de 1 m.

1m3 = 1000 de dm3 (decimetri cubi) = 1.000.000 cm3 (centimetri cubi) = 1.000.000.000 mm3 (milimetri cubi)
1m3 = 1000 de litri
1m3 de apă cântărește circa 1 tonă la temperatura de maximă densitate, de 277, 13 K (3, 98 °C : 39, 164 °F) și presiunea atmosferică standard, de 101325 Pascal (1013, 25 hPa = 101, 325 kPa) (999, 975 kg). La 0° Celsius, punctul de îngheț al apei, un metru cub de apă este ceva mai ușor, și are masa egală cu 999, 972 kg.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonimg):

Ce usor si ce frumes e sa copiezi de pe Wiki fara sa ai habar de situatie... vai, vai.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cele mai multe cazi au intre 150 și 200 de litri. Metrul cub are 1000 dd litri, deci o cada "normala" va avea undeva intre 0.15 si 0.2 mc.

| anonimg a răspuns:

Cam 160-190 de litri.
Intri aici si descarci informatiile tehnice ale unui produs: http://www.ro.roca.com/......g/produse/
Apoi iti masori si tu cada (pentru ca si cazile din fonta sunt de diferite marimi) si poti sa iti dai seama cu aproximatie.

| peperonies a răspuns:

Undeva la 0.1-0.2 metri cubi.

| WhiteLife a răspuns:

Te gandesti la dimensiunile unei cazi de baie pe care o consideri normala (poti intra pe diverse site-uri si sa sortezi produsele dupa popularitate), apoi, la specificatii, vezi care este volumul. Transformi din l in m^3.

| gigite a răspuns (pentru WhiteLife):

Si cat ti-a dat fratelo'/ soro'? rezultatul explicat, ca dincolo era mai ieftin!~

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Scuze.

| Yuoia a răspuns:

Ce dimensiuni are "cada normala" de baie. Eu o consider normala pe a mea de 170/100 dar altii spun ca e mare. Am vazut cada de 80/30, dar proprietarul spunea ca este "normala".

| Sonia822 explică (pentru Yuoia):

Cada classica, cada care o aveam toti la mama acasa. Nu era pe colt, n-avea tetiere, n-avea hidromasaj, nu avea lasere, nu era pentru sex in 3, era din fonta, era clasica, era ``normala``, cada normala, standard laughing

| Yuoia a răspuns (pentru Sonia822):

Eu la mine acasa o am pe aia, si e bloc de dinainte de 1989. La cumatri am vazut-o pe aia mica, tot "de la mama" lor. Asa ca... masoar-o si fa un calcul.

| Sonia822 explică (pentru Yuoia):

Iar... aia mica din baia de seviciu nu e cada, e altceva, dar nu sh cum se numeste laughing

| Yuoia a răspuns (pentru Sonia822):

Nu de aia vorbesc. Ci de una ca asta: https://www.storia.ro/......Diqbz.html