| Marian0anonim a întrebat:

Cati saci de ciment de 40 de kg imi trebuie ca sa torn o sapa de ciment de 25 m patrati groasa de 10 cm?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Scuze ca am intarziat cu raspunsul...treburile. Deci.Tu vrei sa faci 25 de metri patrati de beton B150 (asta e betonul standard pentru. parchet).

Trebuie sa cubam metri patrati pentru a afla cate kg de ciment iti trebuie.(cantitatea de ciment se calculeaza la metru cub de beton).

1 metru cub de beton iti ajunge sa acoperi 10 metri patrati la grosimea de 10 cm.Deci tie iti trebuie 2, 5 metri cub de beton.

Pentru 1 metru cub de beton B150 intra 280 de kg de ciment.

Tu trebuie sa faci 2, 5 metri cub deci iti trebuie 700 de kg de ciment. Sacul fiind de 40 de kg, iti trebuie 17, 4 saci de ciment la 40 de kg.

Raspuns final, 18 saci de ciment pentru 25 de metri patrati de beton B150, cu grosimea de 10 cm.(incorect a se calcula betonul in metri patrati).

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ai idee ce volum ocupă ceea ce obții din conținutul unui sac de ciment, după ce îl combini cu nisipul și apa? Că dacă știi asta, restul e simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa torni șapa pentru parchet.Calculezi cati metri cub de șapa pregatita iti intra in acei 25 de mp. Pentru un metru cub de șapa peste care se va monta ulterior parchet iti trebuie 380 de kg de ciment deci 9, 5 -10 saci de ciment la 40 de kg sacul.

Daca mi-ai spne mai pe indelete ce vrei sa contruiesti, cu ce fel de tipuri de nisip, pietris etc iti voi spune exact cat ciment iti trebuie. La ce folosesti acea șapa?

| Marian0anonim explică (pentru anonim_4396):

Sapa pentru parchet, am 25 de m patrati si vreau sa stiu cam cati saci dintr-astiade 40kg mi-ar intra

| Marian0anonim explică (pentru anonim_4396):

Am sort cu nisip. si voiam sa stiu cantitatea de ciment necesara

| Cristea_Adrian_1998 a răspuns:

Buna ziua. imi puteti spune si mie cati saci intra in 14 mp?