| Andreeeeiiw a întrebat:

Cati saci de ciment de 40kg imi trebuie la o sapa de 20cm inaltime si 27mp perimetrul?

Răspuns Apreciat de Editori
| bwb a răspuns:

Pentru B250, ca sa faci 5.4 mc iti trebuie: 54x5=270 galeti (12l) de pietris (margaritar), 54x3=162 galeti de nisip fin, 108 galeti de apa si 54 galeti (pline) de ciment.
Daca folosesti o betoniera normala care are 0.1mc o sa faci 54 de betoniere dupa formula: 5, 3, 2, 1.
5 margaritar, 3 nisip, 2 apa, 1 ciment. Poti sa-l faci si fara betoniera intr-o suprafata imprejmuita cu scanduri in care sa pui compozitia ca mai sus si dupa ce amesteci bine cu lopata, torni betonul in cofragul pe care l-ai facut inainte. Pt siguranta, daca pe suprafata de beton vor intra masini ar fi bine ca betonul sa fie armat cu diferite fiare sau cu plasa de Buzau de 6 sau 8mm. Un sac de 40 de kg are 3, 5 galeti de ciment, deci iti trebuiesc 16 saci de 40kg de ciment. Important! Inainte de a turna betonul suprafata trebuie udata intens!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Minim 16 saci, daca vorbim de o șapă, nu de o placă de beton. Daca e vorba de o placa, ar trebui o armatura ușoară (plasa sudata de 5 mm) si vreo 34 de saci de ciment.
Indiferent de situatie, 20 cm este exagerat de gros, daca ai nevoie de grosime așa de mare, ți-aș recomanda 10 cm de polistiren de densitate mare, apoi folie, o armatura ușoară si 10 cm de beton.

Bula
| Bula a răspuns:

Iti trebuie un meserias priceput la matematica de clasele 1-8 si constructii.

Pana ce tu nu stii nici macar ca perimetrul nu se calculeaza in "mp" (metrii patrati), esti bun doar de plata
sau
sa-ti periclitezi viata si sanatatea ta si a familiei intr-o casa construita de "mesteri" ca tine!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i si tu lui Bula ca nu se scrie "metrii " ci "metri". Ca vad ca da raspunsuri care nu sunt trecute prin creier.
Cat priveste intrebarea ta, depinde pentru ce vrei sa torni. Uite aici retete: http://bit.ly/2sN6ZnO
Daca imi spui care reteta o vrei iti spun cat ciment iti trebuie. In principiu iti trebuie 5, 5 metri cubi de beton. Poti sa-ti calculezi si singur.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai simplu ar fi să măsori sacul - calculezi ce suprafață are și de câte ori intră în suprafața la sol a șapei, apoi eventual mai adaugi un rând dacă are grosimea mai mică de 10 cm.