| Beko_Liviu_1982 a întrebat:

Câți saci de sapa la 30kg Baumit imi trebuie la un apartament de 60m2 dacă o torn la grosimea de 3cm

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cam 120 de saci, sunt 48 de saci pe palet, deci vreo 2 paleti si jumatate.

| Beko_Liviu_1982 explică (pentru regis):

Bun răspunsul am fost la Dedeman si așa au calculat si ei. Multumesc frumos

| AwGenetix a răspuns (pentru Beko_Liviu_1982):

Oricum ai da-o 2 paleti iti intra. ti-am dat un raspuns scurt, dar o sa vezi, e complet. grosimea variaza, si o sa ai locuri cu 1cm sau 5cm. eu as cumpara doi paleti, apoi daca mai trebuie mai cumperi. apropo de nisip. vorbiti din trecut? sapa, este un produs finit. amestec de nisip cu ciment, pui doar apa si atat. daca mai pui nisip, e la revedere "sapa"

| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui saci de nisip. Șapa este denumirea generica pentru amestecul nisip+ciment. Baumitul de care spui este ciment, nu? Exact nu iti pot spune pentru ca degeaba spui ca torni la grosimea de 3 cm, pentru ca grosimea variaza. Nu intotdeauna suprafata pe care torni șapa este plana sau in bulă. Pot spune doar ca la cantitatea de Baumit de care spui, ai nevoie de 50-60 kg de nisip.

| Beko_Liviu_1982 explică (pentru darrio2007):

Baumitul nu este ciment este la Dedeman sac de 30kg si 40kg este sapa mecanica se face cu betoniera grosimea variază normal ca dacă era Ok nu turnam cu 60 kg de nisip ce sa fac am de turnat 2, 5 m cubi! Multumesc frumos oricum

| AwGenetix a răspuns (pentru darrio2007):

Habar nu ai ce contine Baumit sapa, dar evaluezi raspunsul meu nefolositor... mi se rupe sapa de parerea ta, dar asa ca idee, esti exact pe langa cu nisipu` tau.

| regis a răspuns (pentru AwGenetix):

Nu e chiar atat de pe langa, intr-adevar in reteta traditionala de sapa intra nisip si ciment. Nu era la curent ca in societatea de consum se gaseste si sapa gata preparata. Si sincer, la o asemenea cantitate, preparand sapa acasa s-ar obtine economii semnificative.

| AwGenetix a răspuns (pentru regis):

Cum spui tu, dar nu te arunci sa Evaluezi "nefolositor" cat timp tu nici nu esti la curent. despre economii? cand va fi un topic despre preturi, atunci da. pana atunci, nesemnificativ.

| relian a răspuns:

De ce torni sapa si pe ce anume torni? Sunt doara curios, poate zic si eu ceva in legatura cu asta.Tot vad romanii pun sapa laughing dar de ce pun nici ei singuri nu stiu laughing unia spun ca pun ca asa se pune, altii nu raspund deloc, alti baga alte motive, dar neconcludente.Deci tu pentru ce anume torni sapa aia si pe ce anume o torni?
Daca o torni pe beton atunci care e avantaju sa torni sapa pe ciment? Asta chiar ca nu am inteles-o niciodata laughing Aveti bani de irosit sau nu stiu intreb, sunt curios sa a flu chestii.

| AwGenetix a răspuns:

2 paleti.

| Beko_Liviu_1982 explică (pentru AwGenetix):

Mulțumesc frumos

| Beko_Liviu_1982 explică (pentru AwGenetix):

Mulțumesc frumos ca grosimea variază