| claudiamatei205 a întrebat:

Caut niste plante de apartament care sa infloreasca si care sunt usor de intretinut. Ce imi recomandati?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Spathiphyllum wallisii asta ar fi o planta desi nu face flori asa intruna.In general plantele care fac flori frumoaase si mai de durata stau afara in soare, asa la umbra sau in spatii inchise cum este casa se preteaza mai bine plantele care orneaza prin frunze mai mult.Planta asta face si flori albe destul de frumoase.Pot sa mai iti spun si altele dar nu stiu cat de usor e cu intretinerea.Browallia, Campanula, Camellia, Fuchsia, Gardena,Hibiscus,Hydrangea hortensis,Impatiens,Kalanchoe,Pelargonum asta e f usor de intretinut este muscata cred ca o stii, Primula,Saintpaulia.Din astea aia prima spatifilium, o lasi acolo n-are treaba, nu-i trebuie cine stie ce conditii, la fel si muscata, si cercelusii, dar acum depinde ceti place.Eu sincer nas tine plante in casa,daca am curte pun in curte ceva plante si aia e tot, daca stau la bloc aia e n-am nevoie de plante sa le chinui in casa, ma duc in parc vad ceva floricele si aia e tot, acasa stau linistit, spatiu cat mai mult, mai am si grija florilor acum in casa laughing

| z99fun a răspuns:

Craciunita

| AkiseAru a răspuns:

Fasole porumb laughing
Glumesc.
Gladiole, cactusi, viorele etc.
Nu stiu, iti zic de care am eu, daca vrei intreaba un specialist happy

| elena20minodora a răspuns:

Pana cocosului (Aspidistra elatior) traieste si in cele mai vitrege conditii, chiar si afara in umbra deasa. Prefera lumina putina. Creste in manunchi. Are frunze lungi ca si niste sabii, ascutite. Ocazional infloreste in casa. Exista si o varietate cu dungi albe.