| Daniel_Florin_1997 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru a incepe constructia unei case si costuri

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
regis
| regis a răspuns:

Singurul act necesar este autorizatia de construire. Doar ca pentru acesta ai nevoie de o gramada de avize si de un proiect complet. Majoritatea proiectantilor se ocupa insa de la A la Z, adica de la faza in care stabiliti cum va arata viitoare casa pana la predarea autorizatiei de construire, cu tot dosarul tehnic in spate.
Costul e greu de estimat, pentru ca unele tarife sunt la metru patrat, altele la bucata, ca sa zic asa. In plus, costurile la metru patrat difera de la proiectant la proiectant; eu de exemplu am platit pentru proiectul complet 5 euro/mp, un prieten care a ales o casa tip de vreo 150 mp a platit 300 de euro. Sunt firme care construiesc astfel de case cu proiectul gratuit. La fel, taxele de achitat pentru tot felul de avize difera de la primarie la primarie, daca eu am platit in total vreo 2000 de lei, fratele meu care a construit in aceeasi perioada insa in alta localitate, avut de achitat sub 100 de lei...