| CosmaD a întrebat:

Ce are diferit o fosa septica ecologica față de una normală?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fosa septica ecologica este facuta din rezervoare etanse si apele se deverseaza in sol dupa ce au fost tratate. Fosa normala este facuta in pamant cu pereti de sustinere (din beton, piatra, etc) dar din care apa mulrdara se infiltreaza direct in pamant. Ramane doar depunerea solida.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Fosa ecologica este etansa,
astfel se considera ca nu polueaza solul.
Periodic in acestea se arunca pastile sau granule bioactivatoare, care in mare parte sunt de fapt enzime care ajuta bacteriile sa descompuna materiile organice din fosa.
Pentru ca in aceasta ajung inevitabil si substante anorganice care nu se descompun in mod naturala, fosa septica trebuie vidanjata periodic.
Intr-o fosa septica neecologica, bacteriile descompun partial materiile organice, restul infiltrandu-se in sol, de unde pot ajunge in pânza freatică, poluand inclusiv sursele de apă potabila (fantani, izvoare, foraje de mica adancime).