| PauliucIuli a întrebat:

Ce au acele plante ce nu au clorofilă?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Plantele care n-au clorofila, nu au si atat.De ex ciupercile alea nu au clorfila.Ca si cum ai intreba cum sunt peretii fara vopsea, deci is tot pereti, doara ca le lipseste clorfila.

| Uxellodunon a răspuns:

Plantele fara clorofila traiesc prin parazitarea altor plante sau profitand de niste fungi, asadar nemaiavand nevoie de clorofila

Răspuns utilizator avertizat
| confiturix a răspuns:

Buna intrebare! Si eu m-am itrebat asta. Acel sentiment cand vezi un copac cu frunzele alea visini etc.
Da. Nu am aflat. Frunzele lor contin alt pigment care trebuie sa aiba si el un nume la fel ca si clorofila. Atat stiu.

| Bitzer a răspuns:

Neavand clorofila, acest tip de plante contin lanosterol. Acesta are rolul principal in biosinteza.