| Reek54 a întrebat:

Ce calorifere sunt mai bune: de fonta sau aluminiu?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cele mai bune sunt cele de aluminiu, pentru ca un calorifer nu trebuie sa tina caldura, ci sa o transfere aerului din incapere.
Argumentatia completa o gasesti la intrebarea de mai jos:

http://www.tpu.ro/......-si-de-ce/

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De fonta clar

Răspuns utilizator avertizat
| prisacarul56 a răspuns:

Dupa oprirea caldurii pune mana pe cel de fonta si pe cel de aluminiu dupa o ora. Ce constatam? Cel de fonta e cald, cel de aluminiu e rece bocna.

| Tyrr a răspuns:

Cele din aluminiu se incalzesc imediat ce dai drumul la centrala pe cand cele din fonta se incalzesc mai lent(dar tine caldura mai mul)... eu ti le recomand pe cele de aluminiu!(am de 7ani si sunt super)

| doinastela a răspuns:

Trebuie definita alt criteriu: estetic, inertie termica, greutate, usurinta de montaj, pret.
Incearca aici:
http://www.calorifere-radiatoare.ro/

| exydos a răspuns:

> Caloriferele din fonta sunt cele mai eficiente datorita puterii termice specifice mari pe metru patrat de radiator. Acestea conserva caldura mult timp, chiar si dupa oprirea instalatiei, sunt rezistente la coroziune si lovituri accidentale, beneficiaza de o suprafata mare de radiatie si de o presiune de lucru cuprinsa intre patru si sase bari. De asemenea, sunt si cele mai durabile - cu o viata de peste 30 de ani - insa unele noi costa destul de mult. Au insa si dezavantaje: sunt extrem de grele si, deci, dificil de manevrat, au un aspect mai putin prezentabil, necesita vopsire si probare pe santier.

> Caloriferele din aluminiu au o buna rezistenta la presiune si temperaturi maxime. In plus, sunt usoare si au puteri termice mari pe metru liniar. Designul lor este placut, fiind disponibile in diverse culori, iar finisajul este nealterabil in timp. La capitolul dezavantaje se numara durata de viata mai mica (circa 10-20 de ani) si necesitatea dezaerarii cat mai des. In functie de sistemul de incalzire - centralizat sau cu ajutorul centralei termice de apartament - veti alege si tipul de radiator recomandat. Pentru sistemul public de distributie a agentului termic sunt potrivite caloriferele din fonta si cele din aluminiu.
Nu-i asculta pe toti, unu iti zice asa si altu altfel, gandeste-te pentru ce iti trebuie si ia decizia cuvenita! Bafta!

| username7 a răspuns:

Aluminiu

| hgfhfgfcgfcgvv a răspuns:

De fonta