| DeliaaaMary a întrebat:

Ce culoare as putea pune faianta in baie ca se fie luminat?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Orice culoare, numai sa fie cat mai deschisa. O oglinda de mari dimensiuni o va lumina si mai mult si o va face sa para mai mare.
Singurul sfat este sa nu alegi clasicul bleu, este de mult o "uniforma" pentru bai. Am vazut bai foarte frumoase pe verde cu alb, verde cu portocaliu, portocaliu cu alb, rosu cu alb, roz cu brauri verticale maro, fiecare avand farmecul si frumusetea ei.
Si nu alege o faianta ieftina. Daca prin camere mai tragi o linie de culoare, o mobila draguta, un covor, ba mai pui un aranjament floral, un tablou sau alte accesorii care ii dau farmec, in baie faianta si gresia fac totul. In plus nu vei avea pierderi mari nici la montaj. Placile ieftine sunt foarte casante, astfel ca s-ar putea ca in final pretul pe metru patrat sa se dubleze, datorita placilor sparte.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Culorile pale, deschise. cel mai bine ar fi sa folosesti culorile apei - albastru, verde, violet, sau combinatii ale lor.

| elisa_2627 a răspuns:

Cu aceasta problema m-am confuntat si eu...pana la urma am ales un verde deschis cu nuante de alb sidefiu si nu a fost nici scumpa.Am gasit acelasi model sigresia.

| Aiicha a răspuns:

Poti folosi crem sau galben important ca culoarea sa fie una calda;), si peretii sa fie albi... uite niste imagini :
http://homerenovationtrends.files.wordpress.com/......throom.jpg
http://www.bathroomexchange.com.au/images/pic/bathroom2.jpg
http://www.baths-uk.com/......Design.jpg

| ikram a răspuns:

Eu am faianta bleu si intercalate bucati/placi de faitanta albastre. Este foarte luminoasa si nici nu am geam (numai neon).

Deci incearca cu niste culori deschise, sau daca vrei si ceva mai inshis doar cateva placi de faianta si restul deschis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai fereastra culoarea aleasa are importanta zero!
In acest caz, pentru " luminozitate " va trebui sa folosesti o oglinda mare ( chiar atipica ) si doua sisteme de iluminat. O lampa pe tavan si aplice la oglinda. Daca vrei sa nu dai gres, nu folosi dulap cu oglinda si spoturi. Ocupa spatiul, sufoca si spoturile care lumineaza in jos dau senzatia de spatiu mic, strimt. Foloseste asa cum am spus o glinda mare, o polita fixata PE oglinda si doua aplice fixate tot PE oglinda. Asa se mai schimba situatia.
Cum poti fixa polita si aplicele PE oglinda? Cumperi polita si aplicele, stabilesti marimea oglinzii, pozitia la ce trebuie sa montezi PE ea si comanzi oglinda cu gaurile necesare.
Acest sistem de montare este super elegant si super eficient. Este metoda folosita si la unele aranjamente de pe la castele! Amplasarea luminii pe oglinda reflecta lumina si privind in ea da o senzatie de " adincime ".
In concluzie, nu conteaza culoarea faiantei, conteaza accesoriile... ( adolf )

| dodonika a răspuns:

Depinde akumca si cat este baia de mare poti folosi o nuanta de albastru deschis sau un alb...

| Dragutza23 a răspuns:

Galben aprins.Gasesti la dedeman.

| Valy_8638 a răspuns:

Albastru marin pentru ca deschide lumineaza si te face sa te simti bine cand intri in ea

| elenykiki a răspuns:

Un albastru deschis!