| ioana3432B a întrebat:

Ce e mai avantajos: să cumperi o casă sau să construiești o casă?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi mai avantajos sa o cumperi, eventual mai faci tu modificari.Actele pentru constructie dureaza foarte mult (timp si bani pierduti),contructia poate dura mult,asta tine de echipa de contructii (multi trag de timp,mai fura si din materiale),trebuie luat in calcul, electricianul, instalatorul (alti bani, alta distractie).Eu vad avantaj in a cumpara o casa, acum fiecare alege varianta dupa buget happy.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu sa gasesti un fraier care sa îți vanda o casa sub costul ei de "producție". Daca o construiești de la zero, obții ce vrei, la un preț mult mai mic. Plus ca știi ce materiale ai folosit.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti de bani gata si iti poti permite, atunci e mai avantajos sa cumperi casa care-ti place, mai alesa daca te grabesti.
In caz contrar, iti cumperi un teren unde doresti, construiesti casa pe care o visezi (si iti poti permite), ceea ce se poate face deseori cu mai putin de jumatate din banii cat te-ar costa cumparat gata construit.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa o cumperi!

| OnuOnulică a răspuns:

E mult mai avantajos s-o cumperi mai ales dacă casa arată impecabil.

| relian a răspuns:

Nu o sa gasesti tu casa dea gata exact cum iti place tie.Fiecare e cu ideile lui,cu prostiile lui, apoi intervine si chestia daca casa e facuta pentru vanzare este facuta cat mai ieftin, deci cat mai prost posibil, dar sa dea cat mai bine, sa ia fata prostului, scuze cumparatorului.Toti care contruiesc case sa le vanda nu te gandii ca le fac de calitate.Aia costa,chiar si gandirea meseriasului costa,deci o casa mai ieftina are la baza un constructor mai prost,daca pot spune asa.
Deci daca ai bani si vrei o casa de calitate si compartimentata cum doresti tu,stai acolo, mergi verifici ce materiale folosesc, daca folosesc ce ai cerut tu si etc.Dar si pentru asta trebuie sa ai ceva cunostinte in domeniu asta, daca esti femeie ce sa stii laughing doara te uiti, ce stii tu ce beton folosesc aia, te aburesc aia cumva.
Concluzia este -cat de pretentioasa esti tu.Nu trebuie sa te opresti la prima vazuta.Vezi modele de case, compartimentari diferite, cere sfaturi, sau schite unuia altuia, apoi alegi ce crezi tu ca e mai bun pentru tine.
Daca faci casa gen Italia sau Romania e clar, sau UE in general.Chestia e ca multi romanii nau iesit din UE sa mai vada si altceva, deci lumea ce vede aia face, asa generalizand.Dar te poti uita la modele de case din America de Nord, iti mai faci o idee.In general americanii fac chestii utile, dar depinde de fiecare cei place.
Eu spun pentru mine imi place o casa simpla si utila.O casa pana la urma stai in ea nu stai afara, te uiti la casa si spui wow ce casa frumoasa amlaughing cu turnulete, cu semicercuri cu 7 pante la acoperis si etc, toate astea te duce f scump odata, apoi sunt chestii doara de desing, de ajutata nu te ajuta nicicum, doara iti salta ceva bani din buzunare.
Sunt case f simple care arata f frumos.Asta pe afara.
La interior la fel is frumoase casele cu living, dar poate spune asta cineva care a vazut, care a locuit in ambele genuri de case Romania si America.Europenii folosesc mobila in toata casa, ceea ce e o timpenie din pct meu de vedere.La ceti trebuie ditai dulapu in camera? sa tii haine? De ce nu faci o camera pentru haine,unde poti intra frumos,ai spatiu, hainele asezate frumos, pantofi tot, nu inghesuite intr-un dulap de lemn laughing
In sf cine a vazut, cine a locuit stie ce zic, daca ai stat toata viata in RO si la tara o sa faci exact ce vezi acolo indiferent cine ce tiar arata laughing
Firmele de constructii te pacalesc chiar si cele straine.Cunosc cazuri din Italia iau pacalit ca le face casa cu materiale naturale laughing de parca lemnul,sau piatra sau cimentu ar fi sintetice laughing
Trebuie sa gasesti pe cineva care sa iti faca un fel de proiect cu toate ce trebuie,apoi constructorul doara sa execute.
Dar si astia care fac proiecte unia sunt batuti in cap laughing vad doara ce au invatat,cei mai multi nu se updateaza,raman asa cu ce stiu ei de cand bunica fata mare laughing
Deci ca sa scapi de toate astea cumpara o casa stai acolo,o accepti asa cum e si aia e tot.
E mult de scris ca as putea sa iti desenez o schita,ori mai multe sa vezi de iti place, as putea sa iti fac lista de materiale pana la ultimul cui surub laughing si de care, beton ce tip etc, dar este mult de scris, chestiile astea trebuie sa le discuti cu cineva asa F&F nu pe net.
Eu personal daca ar fi sa fac ceva as face o casa, dar as face personal laughing nu am nevoie de firme de constructie.Eu si cu mine doara atat laughing bine daca e si o Ea merge macar sa tina de urat laughing
Deci Ioana draga mai mult o sa fii incurcata decat lamurita la cate raspunsuri si diferite primesti aici.No sa mai stii nici ce stiai inainte laughing asa de debusolata o sa fii

| Frank51 a răspuns:

Depinde unde.

| Începătorul988 a răspuns:

Eu unul cred ca este mai avantajos sa o cumperi.
Ca sa o construiesti ai nevoie de cel putin 6luni, echipa de constructii, dupa de geamuri, acoperis, mobila si toate cele.

| Jsnduvd a răspuns:

Parerea mea este ca e mai avantajos sa construiesti tu una! Chiar daca dureaza mai mult o faci in stilul tau si te vei simti poate mai comod decat in una cumparata si in general e destul de greu sa gasesti o casa exact cum ti-ai dorit