| Dorotheea21 a întrebat:

Ce este copacelul asta?
https://imgur.com/IctQBTx
Il am de doua luni si nu pare sa-i mearga prea bine. sad
Cel de la care l-am primit i-a scos eticheta pe care se afla numele lui si probabil si pretul.
Multumesc pentru orice idee.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Se numeste Bonsai si stiu ca momentan arata ciudat dar cand o sa mai creasca, o sa arate super. E ceva din japonia. Mai multe citeste aici. https://ro.wikipedia.org/wiki/Bonsai

| Dorotheea21 explică (pentru Nemessys):

Iti multumesc mult. Am sa mai caut pe internet sa vad ce fel de soi este. Cei pe care i'am vazut in Japonia erau altfel, nu atat de saracuti. sad
Aveau inclusiv fructe, minuscule.
Daca este bonsai, trebuie sa ii aflu soiul, pentru ca se ingrijesc in functie de el.

| Nemessys a răspuns (pentru Dorotheea21):

Conteaza mult si cum il ingrijesti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nemessys):

Da, si mie imi pare a Bonsai.

| Dorotheea21 explică (pentru Nemessys):

L'am gasit!
Ai avut dreptate, este un bonsai ficus ginseng.
Pitic. happy
Multumesc.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai mesaj privat

| relian a răspuns:

Ma uitai la o intrebare sia colo am vazut discutii,care mai de care mai destept,mai frumos si fara bani laughing
Asa ca am dat sa vad tu cine esti si ma oprii la intrebarea asta cu copacelu.
Nu am citit prea atent dar cred asa spicuind una alta ca ai fi erbivora laughing,asa ca iti zic pe scurt ce e ste cu acest copacel,desi sunt sigur ca nu-ti va pasa,odata ce spui ca esti vegetariana.
Copacelu asta este un copacel de Auschwitz,daca pricepi ce vreau sa zic.
Mai direct niste destepti,au gandit ca e amuzant si frumos sa iei un arbore sau o alta planta,sa o infometezi ca ea sa ramana rahitica,sa ramana mica,doara pentru ca asa le place unor oameni sau altora.
Astia sunt bonsaii,iar japonezii aia "bunii"iau facut asa,la fel cum si in ziua de azi vaneaza specii pe cale de sisparitie cum ar fi balenele,deci incalca legesa doara pentru placerile unora, atat de civilzati sunt, multi ii lauda pana la cer si inapoi.
Deci cum iti suna? Ala este un ficus, stii cat de mare cresc ficusii natural?
Planta aia este vie, chiar daca tu maninci iarba este vie, deci nu vad nici o diferenta intre a manca carne sau iarba.
Ba sa fiu sincer prefer pe cei care manaca carne laughing

| aumih16 a răspuns:

Bonsai se numeste! e japonez!