| paulp a întrebat:

Ce este vinclu in constructii? Cumva unghi de 90 grade?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Da, unghi de 90 de grade sau unghi drept. La fel se numește si unealta cu care se verifica, la care la scoala ii spuneam echer.
Denumirea a fost împrumutată de la etnicii germani, care ii spun winkel (pronuntat "vincăl").

3 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Stii, la o poarta de fotbal, jucatorul a tras la vinclu sus la unghiul drept. (in cele doua colturi de sus)

| Simpatic a răspuns (pentru gigite):

Sau mai exista un context i-am tras la vinclu, eu nu stiu la ce se refera dar vorba exista laughing

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Sa trecem pe culturale...

• VÍNCLU, vincluri, s. n. 1. Piesă de lemn sau de metal formată din două laturi, cu ajutorul căreia se pot trasa sau măsura unghiuri. 2. Bară profilată din oțel sau din metale ușoare, care are în secțiune două aripi. – Din germ. Winkel.
• vínclu, vincluri, s.n. – Instrument confecționat din două segmente de lemn prinse la un unghi de 90°, folosit pentru trasarea liniilor perpendiculare, necesare la fasonarea stâlpilor și la tăiatul scândurilor (Nistor, 1977). – Din germ. Winkel „colț, ungher; echer, vinclu" (DEX, MDA).
• a lovi (pe cineva) la vinclu expr. a da (cuiva) la cap, a lovi (pe cineva) la cap.