| Sonia822 a întrebat:

Ce face un instalator sanitar? E vreo diferenta intre un instalator si un instalator sanitar?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Face instalații sanitare. Adică instalează chiuvete, cazi, cabine de dus, wc-uri, bideuri si tot ce mai tine de instalatiile sanitare, adică cele de igena si întreținere a sanatatii. Pentru ca seamănă foarte mult, poate face si instalații mai puțin sanitare, cum ar fi cele de încălzire sau de ventilație.
Instalatorul sanitar (sau pe scurt instalatorul) nu are legătură cu sistemul sanitar, la fel cum Marea Neagra nu are legatura cu Marea Britanie, asigurarea facultativa cu facultatea de asigurări sau stasul cu parastasul.

| Sonia822 explică (pentru regis):

Ma interesa daca desgfunda si tevi de chiuvete

| regis a răspuns (pentru Sonia822):

De obicei da. Dar cum sunt oameni și oameni, posibil unii sa nu se priceapă.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instalatorul sanitar se ocupa de tubulatura si aparatele aferente (robineti, ramificatii etc.) din echipamentele sanitare, care functioneaza cu gaze si lichide (instalatia de oxigenare, anestezie cu gaze, detc.), dar, la nevoie si de instalatiile de incalzire, apa, canalizare din cabinete sau sali de operatie, etc.

| gabicoo a răspuns:

Instalatorul sanitar e cel care face instalațiile din instituțiile medicale!