| NINOGAMING a întrebat:

Ce fel de bulamaci pentru gard se ard la capat, cei verzi sau cei uscați? Ca vreau sa fac bulamaci din salcâm verde!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricare. Se ard pentru a putrezi mai greu. Ideea este ca mai bine ii bagi in ulei ars. Pe vremea cand eram eu copil se bagau in smoala amestecata cu ulei ars sau motorina. Dureaza mai mult. Erau case din lemn facute asa care aveau peste 100 de ani. Nu mai stiu cat trebuie tinut lemnul. Probabil cateva saptamani.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Bulamaci ces aia?laughing nu am auzit ca la lemne sa le spui bulumaci sau bulamaci laughing dar na fiecare cu denumirea lui.
De ce nu folosesti stalpi de beton, aia nu putrezesc deloc.
Cel mai bun lemn sa pui ca pari in pamant is copacii aia care fac ceva fructe ca portocalele dar is verzui si au un latex in ele, nu mai stiu exact cum se numesc ceva portocal fals, numele stiintific este "Maclura pomifera"
Arborele asta putrezeste extrem de greu, mori tu si ala tot acolo sta in pamant laughing iar cand e uscat nici cuie nu mai poti bate in el happy0 deci se foloseste cand este verde, se fac papri din el exact pentru c e zici tu garduri la tara.
Este original din AAmerica dar stiu ca am vazut si prin RO, cel putin am vazut sigur in Bucuresti.
Acu nu stiu cat de raspanditi sunt dar am zis ca idee, astia is mai duri de 2-3 ori decat stejarul.
Bine pentru pari is buni coniferele,salcamul cum zici tu, stejarul si fagul nu se folosesc afara pentru ca putrezesc foarte rapid.
Insa copacu asta ce zic eu putrezeste cel mai greu dintre toti arborii cei stiu.
Referitor la salacamii tai, ii poti folosi si uscati si verzi, daca ai verzi nu stai acu sa se usuce, ii pui asa se vor usca ei acolo, desi unia din ei s-ar putea sa prinda radacini si te trezesti cu arbori dupa in gard laughing

| GouDidodino a răspuns (pentru relian):

Dacă tu ai fost crescut la țăruș si nu ai auzit de "bulamaci/bulumaci" nu înseamnă că întrebarea este gresita

| relian a răspuns (pentru GouDidodino):

Nu stiam man ca le zice asa, la noi oamenii le spuneau pari, sau spalieri la aia pentru vita de vie.Asta e tot

| GouDidodino a răspuns:

Baga-i in smoală cum zice colegul