| Den1sa a răspuns:

Arborele de matase, cunoscut si cu denumirea de mimosa sau acacia de matase, este un arbore de dimensiuni mici si medii, dar care poate ajunge pana la 6-12 metri. Scoarta este maro, deschisa la culoare, fina la atingere si in general subtire.
Denumirea științifică pentru mimoză este Albizia julibrissin, uneori numită silktree persan și membru al familiei Leguminosae. Arborele nu este originar din America de Nord sau Europa, dar a fost adus în țările occidentale din Asia. : )

3 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

De matase

Răspuns utilizator avertizat