| SilentRain a întrebat:

Ce fel de flori ar trebui sa cumpăr, dacă vreau sa reziste cât mai mult pe un mormânt?

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Mortelii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că crizantemele. Vara, cam toate au nevoie de apă rece/proaspătă, fie că le pui intr-un vas, fie in pământ.
Trandafirii rezistă dacă sunt sădiți in pământ, cu conditia sa fie maturi, nu puieți. Ar mai fi florile de piatră (nu le confunda cu cele de gheață!) și "domnișorii". Acestea nu sunt foarte pretentioase, insa vor muri dacă nu inlături periodic buruienile din jurul lor. Și, ca orice plantă, fără un strop de apă, se vor usuca. Până și iarba se usucă...

PS. Orice plantă in ghiveci va avea nevoie de apă (chiar si crizantemele), măcar o data la trei zile. Absolut nici o floare nu rezistă fără apă, mai mult de 6-7 zile. O vei găsi ofilită/ moartă.

| aXy99 a răspuns:

De plastic.

| SilentRain explică (pentru aXy99):

Nu vreau flori de plastic, asta stiam și eu

| gabicoo a răspuns:

Cumperi flori la ghiveci.
Le pui cu tot cu ghiveci pe mormânt sau le scoți din ghiveci și le plantezi pe mormântul respectiv!

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Garoafe cred ca ar fi ok.