| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de parchet sa aleg pentru o izolare termica mai buna?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

PEntru izolare termica indiscutabil un parchet din lemn natural. Daca bugetul nu iti permite, alege un parchet laminat si foloseste in locul foliei polistiren extrudat. Exista polistiren special pentru parchet, insa eu iti recomanda sa iei placi de 3-4 cm, cele pentru parchet au doar cativa mm.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cel mai bun e parchetul din bambus, dar conteaza mult izolatia de sub el.

| machupicchu a răspuns:

Parchet din lemn de fag, salcam, nuc, etc., si care este bun izolant termic si fonic, sau orice parchet laminat existent in comert (este important sa-ti placa nuanta si sa se potriveasca cu mobilierul deja existent), cu mentiunea ca se poate monta sub acesta polistiren extrudat (bun izolant fonic si termic) executii care necesita pricepere, respectare...pentru tehnologia aferenta. Nu este bine a se lase linoleumul sub parchet(in timp:transpira, condens, umezeala, mucegai), ci trebuie indepartat, curatate suprafetele cu perie de sarma(dif.impuritati, liantul cu care a fost lipit linoleumul), nivelare pentru dif.mari daca este cazul, turanrea unei sape autonivelante, dupa care trebuie montat parchetul ales, cu respectarea tehnologiei aferente, cu sau fara polistiren extrudat.
In general si in particular... depinde de bugetul alocat.
succes.

| machupicchu a răspuns:

Pentru ca ti s-a mai recomandat parchet din lemn, la acesta am o precizare, in cazul in care optezi pentru acest fel de pardoseala :
Atentie mare la lemn, pentru ca in cazul in care nu este uscat bine, in timp se va usca si se vor crea spatii intre lamelele acestuia, situatie care te va obliga sa-l montezi din nou(prin demontare-montare se pierde 1/3 din parchet, trebuind completat cu altul nou).
La cumpararea parchetului din lemn, fiecare pachet trebuie verificat cu aparat de masurarea umiditatii lemnului.
Parchetul laminat nu creaza probleme de acest gen, dar aluneci pe el usor, fapt care trebuie sa determine optiunea de a cumpara un parchet nelucios, cu rispuri pe suprafata, care si el are alt neajuns, este mai greu de intretinut, dar mai sigur.
Succes in decizie...

luciana
| luciana a răspuns:

Exista parchet de 8, 2 mm, la fel si folia este mai groasa de 5 mm, aceea de pus sub parchet. Parchetul sa poate monta si pe linoleum daca acesta nu este desfacut si pardoseala este perfect plana... Un bun meserias ( dar sa fie om vechi - nu facut acum si sa fi furat meseria...) stie ce trebuie sa faca si cate straturi de folie este nevoie sa completeze, pentru a aduce pardoseala la nivel. A cest va va spune si cate colrar pentru plinta va tebuie si cata plinta si de car ca sa fie la fl ca parchetul ( sa tineti minte cum se numeste culoarea care o alegeti a parchetului, ca aceiasi va fi si plinta si coltarele de la plinta... Numai bine si un sfarsit de saptamana cat mai placut. Lucien.

| EUSIATIT a răspuns:

Izolarea exterioara e cea mai bine. si apoi geamurile termopan cit despre parchet poti pune in functie de buget ca e ok fale pe celelalte intii

| 1968 a răspuns:

Parchetul clasic de lemn fag, stejar se antrtine mai usor si duraza peste trecerea anilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Izolarea geamurilor sau a peretilor?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am fost atenta imi cer scuze, imi pun stupid singura.laughing