| anonim_4396 a întrebat:

Ce floare/planta as putea sa tin intr-o camera in care am destula lumina, dar e mereu racoare?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ficus

| gabicoo a răspuns:

Cactus, Aloe vera.

| siriusblack98 a răspuns:

Atata timp cat este peste 0 grade, poti tine cactus.La fel am si eu.

| ALGator a răspuns:

Tuturor plantelor le priește la lumină și răcoare. De leandru, cactus, trandafir japonez (hibiscus), lămâi.
Mai rău e invers. Căldura din apartament le zăpăcește și favorizează paraziții care le răpun.

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Am avut un lamai si aproape mi-a murit. L-am mutat in alta camera, mai calduroasa, si si-a mai revenit.

| Itanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi, aici e problema: multa lume crede ca "semiumbra, frigul si uscaciunea" e buna pentru plante. Total gresit. Plantele tropicale vor caldura si mult soare. Altele vor chiar multa apa. Lamaiul, vrea caldura. Hibiscusul meu, prefera soarele direct, si acolo infloreste cel mai frumos.

| anonim_4396 explică (pentru Itanul):

Da, stiam ca prefera caldura, dar cand l-am primit nu puteam sa-l tin in acea camera. Ziua il mai scoteam afara si il tineam in soare (pentru ca era vara), dar nu l-a ajutat prea mult.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai depinde si despre ce temperaturi vorbim (racoros, cald) si daca nu a avut paraziti. In timpul iernii plantele mediteraneene au nevoie de racoare, 8-10 grad si poate ca pierd si frunze, dar nu inseamna ca mor.