| nukeyly a întrebat:

Ce grosime de tabla zincata se recomanda pentru acoperis 0.3 0.5 0.6 0.8mm, 1, 2?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Grosimea tablei nu e foarte importanta. Calitatea conteaza.
Eu am 3 tipuri de tabla zincata. Cea mai veche e si cea mai proasta, cumparata din targ. Deja are rugina, dupa vreo 9 ani.
Urmatoarea cumparata are grosime asemanatoare, mi se pare ca 0, 25 sau 0, 35, dar de la un depozit serios, si sta mult mai bine, nu a ruginit nici o coala. Vreo 6 ani are.
De la acelasi depozit am cumparat acum 2 ani tabla zincata de 0.45, arata mult mai bine si e mai solida, recomand.
Dar daca ar fi sa acopar o locuinta, as alege o tabla cu strat de protectie, ceva stil Bilka. Arata foarte bine, si presupun ca tine mai mult, comparativ cu tabla zincata.
Dezavantajul este ca tigla metalica are nevoie de un cadru suplimentar, in timp ce colile de tabla zincata au nevoie doar de suport drept, si sustinere macar din 45 in 45cm.

| Brizbriz a răspuns:

2 metrii de plumb, dupa aia poate sa dea Putin cu bomba nucleara ca tu esti protejathee hee

| RaduRobertRO a răspuns:

Eu am luat de 0.25 si a fost super ok, are 10 ani si e a noua.

| Containere23 a răspuns:

Salut,poti pune tabla de 0, 5mm.Nu o sa ai probleme.Noi folosim la containere!

https://www.casa-din-containere.ro/......-modulare/

| Turlea_Catalin-Gabriel_1994 a răspuns:

Depinde mult si de structura de sustinere.
Conteaza mult si folia sa fie de calitate.
Respecta dimensiunle recomandate de producator, pentru montaj si poti sa alegi o grosime mai mica dar un model de calitate.
Aici pretul este un indicator bun pentru calitate.