Întrebare recomandată | uncetatean123 a întrebat:

Ce i-as putea face unui salcam care este pe jumatate verde? Vedeti pozele
https://ibb.co/mxHCuF
https://ibb.co/nqkMoa

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie curatit de crengile uscate, dar se poate si forma coroana (avand in vedere ca-i cam inalt fata de grosimea trunchiului, i se poate taia si din varf, sa ramana doar pana la etajul 2).
Toaletarea executata de un specialist poate avea ca urmare infrumusetarea curtii, o ijuterie, mai ales cand infloreste.

| uncetatean123 explică (pentru Bula):

Pai dupa cum ai vazut, tocmai in varf e cel mai verdelaughing

| Bula a răspuns (pentru uncetatean123):

Varful este mai verde, dar se comporta ca o vela. In caz de furtuna se poate dobori daca jos-lateral ii lipseste din coroana. Curatat si taiat corespunzator, arborele se va dezvolta din nou pe laterale. In cativa ani va deveni chiar o bijuterie al curtii.winking

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

L as chema pe Moromete

| HadesSs a răspuns:

Incearca cureti tot ce pare uscat, poate isi revine.

| GabrielGL a răspuns:

Intinerestel, se cura copacul cand trebuie se poate taia si din inaltime el va da din noula, asa inaltime va fi greu si va trebui cineva expert mai ales ca e uscat si e periculos

| Xaya a răspuns:

Daca nu isi revine la primavara, taie crengile uscate sau de tot

| CoCo00026 a răspuns:

Pai dupa mine ar fi sa il tai..., dar poti astepta sa vina iarna o sa fie gol fara frunze