| Boyka2018 a întrebat:

Ce inseamna 1, 2,3...8..la autofiletanta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
regis
| regis a răspuns:

Treapta maximă de strângere. Daca ești pe 1 si încerci sa strângi un șurub, va începe sa cârâie imediat ce a ajuns la capăt. Cu cat rotești pe o treapta mai mare, va strânge mai mult înainte sa cârâie. Cârâitul acela decuplează mandrina, astfel încât mașina va învârti in gol. De exemplu la rigips, pentru a nu trece șurubul prin placa (daca nu folosești un cap special) vei avea nevoie de o treapta mai mica. Atunci când strângi un șurub cu piuliță, poți pune pe o treapta mai mare.
Ultima treapta e de obicei marcata cu un burghiu, aceea se folosește pentru găurire, mandrina nu mai decuplează indiferent de efort.

| Boyka2018 explică (pentru regis):

Multumesc m ai lamurit happy

1 răspuns: