| Alecsia007 a întrebat:

Ce inseamna dichazii? ex. : grupate in dichazii.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Se refera la un anumit tip de dispunere a florilor in inflorescentele cimoase(simpodiale).La acestea axul floral se termina cu o floare, iar de sub aceasta porneste o alta ramura care se comporta la fel, astfel ca axul floral este alcatuit din ramuri suprapuse(simpodiu). Primele flori care se deschid sunt situate in centru iar cele mai tinere la periferie. In functie de numarul axelor secundare care se formeaza sub floarea terminala, aceste inflorescente sunt de 3 tipuri: monocaziu, dicaziu si pleiocaziu.

2 răspunsuri:
| Caine1122 a răspuns:

Vei gasi raspunsul in biblie

| TheMyZone a răspuns:

Eu unul cred in iluminatii pentru ca este cea mai logica varianta