| Diana33 a întrebat:

Ce inseamna mai exact termenul de materiale urbane? Termen in engleza e urban materials? La ce se refera?

1 răspuns:
| BlogdeInstalatii a răspuns:

Termenul „urban" se referă la orașe și așezări cu densitate mare de populație și infrastructură.

Termenul „material urban" descrie caracteristicile fizice ale zonelor urbane, adică orașe.

Aceasta include peisajele stradale, clădirile, amenajarea peisajului moale și dur, semnalizarea, iluminatul, drumurile și alte infrastructuri.

Țesătura urbană poate fi considerată textura fizică a unei zone urbane.