| Sorin7777 a întrebat:

Ce marca masina de spalat ati recomanda care sa fie buna calitate-pret?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ne bucuram ca ai de aruncat 1000 EUR pe o masina de spalat. In alta ordine de idei, eu am dat vreo 900 RON in vara lui 2006 pe o masina de spalat Beko si merge si astazi ireprosabil, folosita in mod constant de la cumparare. @Sorin: Stabileste-ti un buget si cauta ce gasesti cu 3 sau 5 ani garantie in banii tai. Asa, ca tehnologie, poti sa te uiti dupa ceva LG cu direct drive sau alea cu bule - Samsung, Whirlpool, nu mai stiu cine facea asa ceva, cred ca mai multi producatori totusi.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ma laud cu nume de firma. Am o masina de spalat Arctic, de 12 ani. Functioneaza si acum fara probleme. Bineinteles, ca este intretinuta corespunzator.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Nu te lauzi, dar tocmai l-ai mentionat. De regula Miele conduce clasamentele de gen, dar ca raport pret/calitate sunt multe altele mai avantajoase. Si exista desigur si factorul "noroc chior". Am patit-o si eu, de exemplu am harduri consumer-grade de 5 ani si mai bine, dar un Western Digital editie Enterprise, cu 5 ani garantie si care m-a costat cam 40% mai mult decat un hard similar consumer-grade, a tinut fix 6 ore. Am primit banii inapoi si am luat un Toshiba care face acusi 5 ani, daca nu i-a facut deja. La fel si cu masinile de spalat. Miele sunt in medie mult mai bune, dar asta nu inseamna ca nu poti lua Miele si sa iti scoata peri albi...

| Sorin7777 explică (pentru darrio2007):

Cum o reglez sa fie pe teren drept cu cumpana

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sorin7777):

Majoritatea au picioare reglabile. Daca ai un smartphone, astea au accelerometru si chestii. Poti downloada o aplicatie gen cumpana de pe Google Play sau Apple App Store si sa iti faci treaba cu telefonul daca nu ai cumpana.

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

M-am referit la alte marci pompoase. Pentru ca multi spun ca produsele de la Arctic nu sunt bune.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sorin7777):

Da, si reglezi din picioruse. Mare grija sa nu uiti sa scoti cele trei suruburi din spate, dupa ce o asezi pe pozitie. Cele care tin cuva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Lol, da, am inteles. La marcile non-premium se gasesc destul de des cetateni sa le tot dea de pereti pe net sau cand discuta cu cineva fiindca ei au avut ghinion cu una-doua, si eventual nici nu le-au folosit cum ar trebui. Mie de exemplu mi-au crapat doua harduri WD in trecut, dar asta nu ma face sa spun ca produsele WD sunt proaste. Mai toate brandurile astea mai mari lucreaza cu mai multe fabrici, si e posibil ca la un moment dat sa se nimereasca din diverse motive un lot dezastru dintr-un anume produs. Asta nu ii face pe Arctic, LG, Samsung, sau altii un brand prost. Bine, cand se intampla ca la Note 7 sa fie o eroare de conceptie si fortarea unei tehnologii care inca nu e testata suficient pe piata... patesti. Si uite ca Samsung inca vind la tugulani telefoane la suprapret mai bine ca niciodata.

| danaieladaniela a răspuns:

. Samsung Eco Bubble WW70J5345MW/LE –

| SEMIHA a răspuns:

Cea mai bună mașină de spălat pe care ți-o recomand e de la Miele! Eu o am de vreo 5-6 ani. Arată impecabil și nu s-a stricat niciodată, îți spun sincer. Și am spălat la ea nu glumă! Am dat 1000 € pe ea dar merită toți banii. Până în prezent, m-am bucurat de ea fără probleme.

| Sorin7777 explică (pentru SEMIHA):

Pe ce o ai pusa e pusa la cumpana la stoarcere se misca tare

| Sorin7777 explică (pentru GabiDumitrescu):

Felicitari!

| SEMIHA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

I-am "aruncat" pe ceva calitativ și foarte util. El ceruse o recomandare, așa că i-am oferit-o, ca și tine de altfel. Am spus prin prisma experienței mele cu mașina de spălat. Susțin în continuare, Miele e o marcă bună si calitativă când vine vorba de asta. Crede-mă, am avut experiențe neplăcute cu alte mărci în trecut. Se strica mașina des, se înfunda și scotea apa în casă. Într-un final reparațiile pentru acea mașină de spălat m-au dus mult peste 1000 €. Aproape 6 ani sunt de când o folosesc și nu are defecțiuni. Mai mulțumită de atât nu se poate!

| SEMIHA a răspuns (pentru Sorin7777):

Te înșeli. Dar să știi că depinde la cât o setezi. Eu de obicei spăl la 1.400 rpm și "nu se mișcă tare". Adică spăla absolut normal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SEMIHA):

Aia care se strica nu avea garantie? Ideea e ca de la ~1000 RON la de 3-4 ori pretul ala nu merita diferenta. As da o astfel de suma daca mi s-ar acorda garantie macar 15 ani. Nu e gluma, exista si astfel de produse. De exemplu saltelele din seriile Gold si Platinum de la Jysk. Sau castile Koss.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SEMIHA):

Nu speli la 1400, ci storci la 1400. Sa nu te miri ca se duc naibii unele haine dupa un sezon. 1400 e exagerat. A mea are 1000 maxim si de regula storc la 600 sau 800. O sa vezi ca daca le storci la 800 nu sunt cu mult mai ude, in schimb prelungesti viata rufelor - si a masinii, dealtfel.

| SEMIHA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă asta e parerea ta, ok. E bine sa ti-o exprimi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SEMIHA):

Ne bucuram ca ai de aruncat 1000 EUR pe o masina de spalat. In alta ordine de idei, eu am dat vreo 900 RON in vara lui 2006 pe o masina de spalat Beko si merge si astazi ireprosabil, folosita in mod constant de la cumparare. @Sorin: Stabileste-ti un buget si cauta ce gasesti cu 3 sau 5 ani garantie in banii tai. Asa, ca tehnologie, poti sa te uiti dupa ceva LG cu direct drive sau alea cu bule - Samsung, Whirlpool, nu mai stiu cine facea asa ceva, cred ca mai multi producatori totusi.

| Carpatinos a răspuns:

Ce zici de Samsung? Pe mine m-a multumit laughing, mi-a spalat pana si incarcatorul la mobil laughing

| starlyblue a răspuns (pentru Carpatinos):

Tu voiai să faci grătar cu încărcătorul?