| sabin89 a întrebat:

Ce părere aveţi despre copilitul roşiilor? Am nişte prieteni, cu ceva experienţă în grădinărit, care spun că au încercat şi aşa, şi aşa şi că nu au observat nicio diferenţă între rezultatele obţinute de la roşiile copilite şi cele obţinute de la necopilite.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Evident, daca nu ii rupi vor creste mult mai mult. Si la 20 cm nici nu-s asa mari.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pot să spună ce vor, rosiile necopilite nu vor avea niciodată productivitatea celor copilite.

| sabin89 explică (pentru regis):

Spune-mi, te rog, dacă copilii sunt deja mari - în jur de 20 cm - se mai pot rupe?

| sabin89 explică (pentru regis):

Când roşia ajunge suficient de înaltă - depăşeşte aracul - crezi că e bine să-i tai vârful?

| regis a răspuns (pentru sabin89):

Taierea varfurilor grabeste coacerea, dar reduce perioada totala de rodire. Din acest motiv se taie doar la cateva fire (cele mai avansate), astfel incat acestea sa se poata recolta mai repede, restul se lasa netaiate, pentru a lega rod in continuare, pe o cat mai lunga perioadă.

| regis a răspuns (pentru sabin89):

Evident, daca nu ii rupi vor creste mult mai mult. Si la 20 cm nici nu-s asa mari.

| Mădă0611 a răspuns:

Am inteles ca nutrientii pe care i-ar consuma acele parti inlaturate merg spre fructe, deci. Ca la meri, de trebuie sa raresti fructele, altfel sunt multe si mici, confirmat, ca nu le-am rarit vreodata. laughing Sau vita de vie pe port inalt, struguri mai putini, dar mai mari.

| Apokales a răspuns:

O ruda mi-a zis ca daca le copilesti, da rod mai repede.

| LittlePoppy a răspuns:

Nici o diferenta la gust, presupun.
Pentru ca daca nu le copilesti, planta nu are putere sa le hraneasca suficient. Si ori vor fi mai mici, ori unele vor cade, abandonate fiind de planta ca sa poata hrani restul.
Asta spun cunoscatorii. Nu fac agricultura.