| Ionut696908 a întrebat:

Ce pedeapsa se poate primi la o persoana care a falsificat o semnatura fara acordul proprietarului?

2 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Capitolul III
FALSURI ÎN ÎNSCRISURI
Art. 290
Falsul în înscrisuri sub semnătură privată
Falsificarea unui înscris sub semnătură privată prin vreunul din modurile arătate în art. 288, dacă făptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţează altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Tentativa se pedepseşte.
CAPITOLUL III
Falsuri în înscrisuri
Art. 322
Falsul în înscrisuri sub semnătură privată
(1) Falsificarea unui înscris sub semnătură privată prin vreunul dintre modurile prevăzute în art. 320 sau art. 321, dacă făptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţează altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Tentativa se pedepseşte.
Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-322