| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Ce pomi cresc și sunt frumoși? Am in spatele casei, după curte, foarte foarte mult teren gol, aproximativ 25 de arii doar cu iarba plantata de mine, dar as planta ceva pomuleti frumoși, sa-i întrețin bine, sa crească și între ei sa continui sa am grija de gazon, aștept sfaturi despre ce pomi ar da bine, vreau sa-i plantez la ața, foarte drept, cu loc între ei, ca o mica pădurice, in jurul gardului am plantat tuia și mai multe plante/pomișori asemănători, pe care-i îngrijesc foarte mult, îmi place sa aibă mereu forma frumoasa. Și, unde urmează sa plantez pomi, ma gândesc cumva, in mijloc sa cumpar o masa și scaune din fier forjat alb, arată super bine, ca un loc frumos, lăuntric, in care sa ne adunam cu prietenii/familia, ma gândesc la o masa de cam 15 persoane, dacă știți pe cineva care face la comanda aștept propuneri, mulțumesc mult și o zi frumoasa plină de dragoste va doresc

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca pui arbori atunci iarba o sa dispara, cel putin nu momentan, dar mai tarziu.
Ca sa mentii si iarba, ar trebuie sa platezi arbori cat mai rar, apoi sai conduci f sus, astfel incat iarba sa aiba lumina sub.
25 de ari e putin,ma gandeam sa zic sa pui pini,sau njci pentru lemn,ambii pentru lemn,adica cherestea, dar daca is doara pentru decor, atunci pui rar si poti baga diverse specii.

Un arbore ce mie personal imi place f mult este Chiparosul de california, ala da copac, desi ii cade frunzele iarna, imi place mult.Este conifer, de aia am spus cai cad frunzele iarna.
Dar ac forma wow ce forma are, si apoi este si f longeviv, traieste pana pe la 6 mii de ani,daca au conditii stabile.

Asa poti merge in parcuri,vezi acolo copaci si pui si tu de care iti plac tie.
Thuia nu-i prea bun,mai ales daca cad zapezi iarna,sta zapada pe ramuri si le culca, apoi arata aiurea.
Imi plac pinii, Frumosi copaci si astia. Poti baga si nuc, face umbra mare, traieste si asta mult.

Nu ai tu teren catui arbori is, sau ai vrea sa pui acolo.Stejar nu cred ca o sa mai ajungi sa stai la umbra lui laughing sau unia dintre voi ma refer, creste f greu.
Nucul creste destul de rapid, in 10 ani ajunge ditai copacu.Artari si astia is ok.
Sau poti pune pomi diferite specii,fac flori,fructe,maninci si fructe,faci compoturi,gemuri de la tine.
Poti cauta sau eventual altoi tu pomi pe portaltoi salbatec si vor creste ditai pomii,vor face si umbra.
Daca doara arbori vrei,mergi in parc si vezi pe acolo ce sunt si care iti plac.
Castanul,iar e ditai copacu si ce umbra face,dar sub ala nu stiu daca mai creste iarba laughing
Cauta o carte de arboricultura,una care sa aiba si poze,acolo scrie si ce nevoi au,unde anume cresc etc, apoi stii cam ce merge la tine.

Si eu am un teren asa mai solitar,separat adica dar e jumate de ha si ma gandeam sa pun Pini, sau nuci, dar pentru lemn, cherestea, dar stii cum e una e sa spui, alta sa faci laughing

| relian a răspuns:

Daca pui arbori atunci iarba o sa dispara, cel putin nu momentan, dar mai tarziu.
Ca sa mentii si iarba, ar trebuie sa platezi arbori cat mai rar, apoi sai conduci f sus, astfel incat iarba sa aiba lumina sub.
25 de ari e putin,ma gandeam sa zic sa pui pini,sau njci pentru lemn,ambii pentru lemn, adica cherestea, dar daca is doara pentru decor, atunci pui rar si poti baga diverse specii.

Un arbore ce mie personal imi place f mult este Chiparosul de california, ala da copac, desi ii cade frunzele iarna, imi place mult.Este conifer, de aia am spus cai cad frunzele iarna.
Dar ac forma wow ce forma are, si apoi este si f longeviv, traieste pana pe la 6 mii de ani,daca au conditii stabile.

Asa poti merge in parcuri,vezi acolo copaci si pui si tu de care iti plac tie.
Thuia nu-i prea bun,mai ales daca cad zapezi iarna, sta zapada pe ramuri si le culca, apoi arata aiurea.
Imi plac pinii, Frumosi copaci si astia. Poti baga si nuc, face umbra mare, traieste si asta mult.

Nu ai tu teren catui arbori is, sau ai vrea sa pui acolo.Stejar nu cred ca o sa mai ajungi sa stai la umbra lui laughing sau unia dintre voi ma refer, creste f greu.
Nucul creste destul de rapid, in 10 ani ajunge ditai copacu.Artari si astia is ok.
Sau poti pune pomi diferite specii,fac flori,fructe,maninci si fructe,faci compoturi,gemuri de la tine.
Poti cauta sau eventual altoi tu pomi pe portaltoi salbatec si vor creste ditai pomii,vor face si umbra.
Daca doara arbori vrei,mergi in parc si vezi pe acolo ce sunt si care iti plac.
Castanul,iar e ditai copacu si ce umbra face,dar sub ala nu stiu daca mai creste iarba laughing
Cauta o carte de arboricultura,una care sa aiba si poze,acolo scrie si ce nevoi au,unde anume cresc etc, apoi stii cam ce merge la tine.

Si eu am un teren asa mai solitar, separat adica dar e jumate de ha si ma gandeam sa pun Pini, sau nuci, dar pentru lemn, cherestea, dar stii cum e una e sa spui, alta sa faci laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pomii fructiferi sunt urâți? Primavara când înfloresc sunt o binecuvantare atât pentru cei ce ii privesc cat si pentru albine.Toamna când fructele sunt coapte la fel. Mai mult vei vedea diferență intre fructele produse de tine si cele din piață sau din import.Sunt mult mai bune!

| Patronu1 a răspuns:

Arborele de mătase e cel mai baban la capitolu asta. Nu te aștepta să îți facă fructe totuși. Când despre mobilier din fier forjat, fratele meu se ocupa cu chestii de genu, dar sincer nu cred ca se baga pentru ca nu știu dacă are timp. Bafta

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Patronu1):

Mulțumesc de sfat, nu ma aștept sa facă fructe happy

| Patronu1 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Ma bucur ca am putut sa te ajut

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Patronu1):

Pfoai, tie am vrut sa îți dau funda, greseala mea, scuze

| Patronu1 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Eu nu fac chestii de genu pentru fundă sau pentru rating, dacă am putut sa fiu de folos o sa dorm liniștit la noapte