| Sorin7777 a întrebat:

Ce pomi fructiferi se fac fara stropiri?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Toți. În natură nu există stropiri, dar există pomi fructiferi, nu?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Pomii ca planta creste oricum, cred ca tu vrei sa intrebi de fructe.Majoritatea fac fructe, dar banui ca voiai sa stii care face fructe bune de mancat fara sa fie stropiti.Depinde cum este anul respectiv.
Daca este secetos sigur toate fructele o sa faca viermi laughing, deci daca sunt insecte f multe toate fructele or sa fie infestate cu insecte.

Sunt pomi fructiferi care necesita stropiri de 2 ori pe luna cel putin. Poate te intereseaza care pomi ar fi buni de cultivat la care sa faci munca si cheltuiala cat mai mica.
Raspunsul ar fi:pruni, nuci.gutui,ciresi,caisi.
La acesti pomi poti face doara 2 tratamente impotriva insectelor,fta de stiu si eu mere,pere la care se fac tratamente la greu,nu doara pentru insecte, dar si pentru boli.
Ce pomi am spus eu nici nu necesita taieri laughing deci munca f putin. Taieri faci doara daca vrei, ori asa putin, iar la gutui, cires, visin si nuc nu tai deloc laughing ca daca tai nu mai face fructe.