| KLLO a întrebat:

Ce pompe imi recomandati si mie pentru ape murdare mai exact fosa septica? Cu un pret rezonabil si buna. Eu am gasit ceva dar nu stiu cu ce marime granule sa iau, oare 20 mm e indeajuns? O s-o bag undeva la 2, 5 m adancime.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce de 20 mm? Vrei sa scoti si pietre? Ia una cu tocator! https://www.facebook.com/......831031490/ are review-uri foarte bune (majoritatea).

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

20 mm e absolut suficient in conditii normale, dar ma uimeste fosa ta, daca pompa ajunge la 2.5 metri, mai ales ca indicat ar fi ca pompa sa traga doar apa. Chiar daca e pentru ape murdare, totusi e vorba ape, nu de alte materii.
In principiu, o fosa septica care are atasata o pompa ar trebui sa aiba minim 2 compartimente, iar pompa se monteaza intotdeauna in ultimul, celelalte avand rol de decantare. Asta tocmai pentru a te asigura ca in pompa nu ajunge altceva decat apa murdară.