| Mogiojojo a întrebat:

Ce sa fac ca sa ridic nivelul de umiditate din camera? Am aerul din casa foarte foarte uscat. Dar nu-mi spuneti de umidificator electric deocamdata.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Umidificatoare pe calorifer, adică niste mici vase de porțelan in care se pune apa si se agata de calorifer. Pana le cumperi, poți pu e la uscat prosoape umede.
Dar verificași cu un higrometru, umiditatea trebuie sa fie in jur de 50%, multi confunda aerul cald cu aerul uscat. Umiditatea prea mare nu este sănătoasă.

| cristi202 a răspuns:

O tava cu citiva mm de apa in ea. Suprafata mare a contactului apei din tava cu aerul din incapere va duce, si in functie de temperatura, deci indicat ar fi sa o pui pe calorifer, la o mai mare evaporare a apei din tava, iar ca rezultat va fi umidificarea aerului.

| Mogiojojo explică (pentru cristi202):

Multumesc mult pentru idee.

| cristi202 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cu multa placere!

| darrio2007 a răspuns:

Castronel cu apa pe calorifer.

| Frank51 a răspuns:

Cand usuci hainele pe uscator incearca sa pui uscatorul in camera. Alta idee este sa fierbi niste apa apoi sa o lasi in camera. Eu cam tot timpul am 15-20% umiditate la mine in camera, si cand pun uscatorul cu haine, pac, sare la 45%.

| DenisaO98 a răspuns:

Aceeași problemă o am și eu. Un lighean mic cu apă, 2 L, cred. Îl țin pe birou și a făcut diferența. Nu puteam să dorm noaptea din cauză că mi se usca gâtul și mi se înfunda nasul. Sper că te-am ajutat.

| Mogiojojo explică (pentru DenisaO98):

Apa calda sau rece?

| DenisaO98 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu contează. Eu am pus apă călduță.