| Zuse a întrebat:

Ce se intampla cu rosiile astea noi?
Albe la mijloc si la gust incep sa aiba o tenta de gogosar...

Sunt alterate organic sau mancam chimicale cu paine?

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu au nimic,sunt doara culese crude,aia este tot, cam asta este viitorul, asta daca nu ai gradina si vara maninci de la tine coapte pe planta.
Restu ce spun asazisii cunoscatori bat gardurile, nu-i nimic chimical nu-i nimic anormal.
Punete in locu unui supermarket mare, care primeste stiu si eu cateva camioane de rosii si sa spunem ca ar fi coapte liate de pe plata coapte, crezi ca alea ar rezista 2-3 zile? Eu ma indoiesc, sar strica pentru ca nu ar putea vinde cantitatea aia in 2 zile,asa ca marile supermarketuri aia vinde,indiferent cai vara,cai iarna,nu-i intereseaza,ei vor ca marfa sa nu se strice sa nu piarda.
Capsunile la fel se recolteaza asa cand sunt albicioase,in frigidere,in magazii se inrosesc cat de at sia aia e tot,mure,zmeura la fel,de aia nici nu au gust.
Ce poti lua ca fructe si is bune? mere,pere,banane,astea sunt ok chiar de recolteaza crude,ele isi desavarsesc coacerea ducpa ce is culese in depozite.
Ca legume is bune ridichi,verdeturi,vinete ardei.

Deci nu-s alterate si nici chimicale nu maninci,de fapt alea is ceva gogonele laughing doar ca in depozite se inrosesc cat de cat si gust altadata,cu alta ocazie.
Deci nu are importanta de unde provin,poate fi si din RO si chiar culese vara,supermarketu cere producatorului sai aduca cum vrea el nu cum vor altii,el da cu banu.
Deci nu va mai agitati cas din Turcia, ca au gust de mai stiu eu ce, sau nau deloc, sau tenta de gogosar.
Vrei sa maninci ceva bun? Pune la tine in gradina daca ai una sau cumpara de la tarani cand este sezon si se pot cultiva afara.
Chiar de sunt cultivate in sere si ar fi lasate sa se coaca pe planta ar fi f bune, deci nu conteaza undes crescute, conteaza cand is recoltate.
Pofta buna

| anonimg a răspuns:

Dacă vara verdețurile sunt din plastic, cu cât mai mult sunt iarna!
Ține roșiile la temperatura camerei și o să vezi că nu se strică niciodată.

| Catrice a răspuns:

Ambele variante sunt corecte.
Sunt crescute in sera, ce mai vrei.

| Frank51 a răspuns:

Cumpara de la piata cand ai ocazia, in rest n-ai ce face.

| Apokales a răspuns:

Sunt stropite, in mare parte provin din Turcia, alea-s cele mai periculoase. In Turcia, fermierii au sere pentru consumul autohton si sere pentru export. Serele pentru export sunt stropite cu chimicale atat de periculoase incat fermierii poarta costume speciale atunci cand le folosesc. Asta sustinea un fermier si tind sa cred ca este adevarat, in cateva zile capata culoarea rosie, dar nu si vitaminele si mineralele unei rosii crescuta normal, adica fara a fi stropite si fortate sa creasca.

| Yuoia a răspuns:

Chimicale cu alte chimicale (painea, nici ea nu mai este naturala).
Rosiile astea, am vazut eu intr-un documentar, sunt crescute pe pat sintetic. Nici nu au vazut pamantul. Li se dau ingrasaminte prin apa. Sunt culese crude. Pentru ca daca se coc (oare se mai coc?) se strica la transport si cat stau prin depozite. Dar sunt tratate cu ceva ca in timp ce asteapta in depozit sa se inroseasca. Insa nu se coc, nu au vitamine, nu au nimic. Am constat si eu ca sunt mai crude decat gogonelele asa cum le stim noi.
Eu am gasit in piata doua femei care fac rosii in gradina lor. Mananc toata vara de la ele. Pentru mancaruri (tocanite, ciorbe, sau orice la cuptor, pe iarna) pun rosii mici la congelator. Ma abtin sa mananc mizeriile din comert.
Uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=fsIRdbBuRyc spune ca substratul nu este de pamant, ci de vata minerala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am remarcat gustul de care spui, eu ma gandesc ca sunt totusi necoapte. Si da sunt rosii tratate.
Singurele rosii cu gust adevarat care se topesc in gura atunci cand le mananci am mancat anul trecut de la un prieten aduse de la el de la tara, in rest n-am mai gasit gustul ala decat gust de plastic sau gust de nimic la orice rosie de pe piata sau din supermarket.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Cam tarziu ti-ai dat seama ca nu mai mancam de mult natural.Au trecut 15 ani de cand nu am mai simtit gustul unei rosii naturale.

| Adnonim a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Nu chiar. Eu locuiesc la țara și aproape fiecare persoana are o grădina in care plantează roșii, castraveți etc. Avem și o piața unde, la fel, sunt naturale toate.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Adnonim):

Cine sta la tara, cine sta la oras...

| Alinailies a răspuns:

Eu pun rosii in curte de cativa ani, sunt crescuta la oras dar am descoperit acest hobby. Iti spun sincer ca nu exista comparatie intre rosiile din gradina si cele din comert, nici macar cu cele din piata de la "tarani".
Le stropesc si eu, recunosc pentru ca altfel se strica, fac diverse boli dar le stropesc de maxim 3 ori pentru ca am copii si imi doresc sa manance cat de cat mai sanatos(urmez instructiunile de pe ambalaj cand stropesc).
Dar ce este pe piata, e "otrava" curata.