Întrebare recomandată | tteo91 a întrebat:

Ce se intampla daca se zugraveste interiorul unei case in lunile mai reci ale iernii? Am inceput asta-vara renovarea la o casa, dar nu am apucat de terminat pentru a trebuit sa plec, si acum m-am intors si as vrea sa continui lucrarea. am pus rigips+ vata minerala pe niste pereti cu grosime de 50cm, dar am citit pe net ca cica nu e bine sa faci sa zugravesti iarna ca nu se usuca bine peretii si ca iti trebuie o temperatura constanta de cel putin 5+ grade celcius, altfel, mai tarziu ai probleme cu mucegaiul sau cu igrasia. dar asta se pune si in rigips sau cum e? Daca poate cineva sa ma lamureasca,,, Multumesc.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cele 5 grade trebuie sa fie sfinte. Orice material are nevoie de un anumit timp de lucru, care daca e prea mic sau prea mare, duce mai tirziu la probleme. Totul tine de apa, care si intretine reactiile chimice din cele mai multe materiale, peste 35 de grade, ai timp de lucru scazut, sub 5 grade ai timp de lucru prea mare. Deci, daca poti incalzi incit sa ai cele 5 grade, atunci nu va fi nici o problema. Daca nu, mai bine stai linistit pana in primavara, altfel, desi faci acum, s-ar putea ca in primavara sa iei totul de la inceput.

| relian a răspuns:

Normal ca trebuie sa incalzesti camerele sau casa ce ai tu daca vrei sa zugravesti.Dar cel mai bine te lamuresti daca citesti instructiunile de pe o galeata de vopsea, acolo scrie cam la ce temperaturi trebuie aplicata acea vopsea.Dar sigur nu poti aplica vopseaua la tem sub minus sau chiar nici de 5 grade.Nu are a face chstia asta cu mucegaiul, ce ai citit oamenii aia nu stiu despre ce este vorba.mucegaiul apare atunci cand pe pereti se formeaza condens.In cazul tau nu o sa se intimple asa ceva de ce? Pt ca ai facut si apreciez esti singura persoana ce am auzit pana acum sa faca izolatie la interior si cu rigips.Eu am spus multora dar bineinteles ca nu mau bagat in seama.Deci tu nu o sa ai niciodata probleme cu mucegai sau igrasie ce spui. Daca ai pus pe pereti vata apoi rigips ai facut exact ce trebuia.Cei care se pling de mucegai au pereti din ciment, pereti din boltari sau chiar caramida si cu incarcatura la interior din ciment bineinteles, iar izolatia este la exterior.In cazul lor ca asa au invat ei asa au vazut prin Italia sau de la "meseriasii"romani ce muncesc pe afara, deci in cazul ala cu izolatie pe afara peretii lor o sa stea tot timpul reci. Poti pune mina pe un perete de genul ala si o sa simti cit de reci sunt, chiar daca in aer temperatura e destul de ridicata.Cum nu mai fac foc peretii aia is gheata, toata raceala din fundatie urca pe pereti si radiaza toata tem rece in interior. Daca tu spui ca ai izolat la interior si ai pus apoi rigips este perfect.Deci n-o sa ai absolut nici o problema de genul ala.Cu vopseaua citeste cum am spus pe o galeata de vopsea si acolo scrie exact la ce temperaturi se aplica.Bafta.

| tteo91 explică (pentru relian):

Pai deocamdata nu mai am nici-o sursa de incalzit. am zis ca am inceput renovarea, deci dupa zugravit urmeaza instalarea centralei. casa o complet goala acum. ( stiu ca inainte de zugravit se instaleaza microcentrala dar nu se poate poate pentru ca am facut comanda si mi-au spus ca in termen de 30 de zile se livreaza, nu vreau sa astept atata. vreau sa incep si apoi sa instalez centrala). ce afecteaza daca nu sunt gradele care scrie pe galeata? raman pete pe pereti sau doar se usuca mai greu?

| mihai69 a răspuns (pentru tteo91):

Poți încălzi simplu, cu un generator portabil (dacă nu ai racord la rețeaua electrică) și o aerotermă de 2 kW. Și zugrăvești fix ca vara. Nu uita totuși de o posibilitatea (și necesitatea!) de evacuare a vaporilor rezultați din uscarea vopselei; un geam întredeschis într-o încăpere alăturată ar fi foarte util.

| relian a răspuns (pentru mihai69):

Nu stiu ce te deranjeaza pe tine ce scriu eu.Raspunde daca esti curios aluia care intreaba si lasa-i pe altii.Stii tu mai bine ca fabricantu vopselei la ce temperaturi se aplica? Te bagi ca musca nu stiu unde.Si vad ai spus exact ce am spus si eu ca ori incalzeste camerele daca vrea sa vopseasca ori no face.Deci raspunsul tau este foarte folositor asa dupa tine al meu nui.Mai frate ce romanii daca nu da in stinga sau dreapta nu poate sa respire.Te zaria in fund raspunsul meu sau care e problema ta? omu poate nu-i curios sa incazeasca, poate n-are curent si asa mai departe, ii tu cu un raspuns total pe linga.Nu ma interesa ce ai raspuns tu nu-mi pasa dar am vazut ca imi cataloghezi raspunsul meu.Nui nimci tiam intors si eu la fel.Omu a intrebat destul de clar daca vopsesti cand este frig, ca nu-i batut in cap stie si el ca de ar incalzi poate vospi, deci tu il faci si prost pe deasupra.Eu am spus si pe linga subiect dar am mentionat ca is pe linga cel putin, asa ca nu veni tu sa spui ca raspunsul meu este nefolositor, daca e poate sa o faca cel care a intrebat nicidecum tu, Tu vezi-ti de tigaile tale.Numai bine

| mihai69 a răspuns (pentru relian):

1. Nu mă deranjează, de aia am și spus că e FOLOSITOR. Dacă tu nu știi să citești, nu e problema mea.
http://snag.gy/TQUN82.jpg
2. I-am răspuns și „ăluia", care spunea că nu are sursă de încălzire și i-am oferit o alternativă. Că tu nu crezi că e folositoare, e iarăși problema ta, nu consider că e OK să spui că nu ar fi un răspuns util. Dar, cum ziceam - e părerea ta, și spre deosebire de tine, o accept. Că așa e democratic. Că nu-mi convine să iau gratuit voturi de „nefolositor", e altă istorie.
3. Nu am tigăi, dar poate îmi împrumuți tu câteva, văd că te pricepi la ele.
PS Dar sper că măcar acum ești de acord cu mine, comentariul tău la care am răspuns aici este și eronat, și inutil. :)

| relian a răspuns (pentru mihai69):

Scuze dar nu cred ca de tine era vorba.Era cineva care mi-a dat nefolositor fara sa raspunda la ce ai intrebat, sau nu stiu poate ca o fi o sa verific.Scuze daca cumva am gresit.

| mihai69 a răspuns (pentru relian):

Și de aia te-ai răzbunat pe mine. Ce drăguț... Oricum, accept scuzele.
Pe viitor, fii mai atent!

| relian a răspuns (pentru mihai69):

Nu ma razbun pe cineva daca ma supara careva, am vrut sa spun ca am gresit probabi din neatentie nu ca ma suprat X si vai acum ma iau de Y.Normal ca aia e magarie sa faci asa ceva. laughing o sa remediez daca se poate, imi pare rau.Se pare ca mam ramolit laughing

| cristimihailov a răspuns:

Pai si nu ai vrea sa zugravesti la vara?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci intre 5-30 C ( cat mai cald ) cu o zi inainte si pana se usuca lavabila, aerisire buna constanta, evita zilele umede. La rigips merge.

Răspuns utilizator avertizat
| popa07ady a răspuns:

Sunt situatii in care se poate zugravii si la temperaturi mici afara dar daca izolatia peretilor este executata corespunzator iar in casa ai o temperatura constanta de cca 15 grade in perioada executarii lucrarii de zugraveala nu se intampla nimic.De preferat (daca nu locuiesti in acea casa) sa nu lasi pe perioada iernii casa fara incalzire interioara.In lipsa acesteia, indiferent de ceea ce ai facut in casa in materie de zugraveala se va distruge si nu numai... iti va intra igrasia, ciuperca, umezeala etc in toata casa.