| Matei2512008 a întrebat:

Ce se întâmpla dacă torn beton fără plasa sudata? (de Buzău)

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. Rezistenta betonului armat este incomparabila cu cea a betonului simplu. Daca ai nevoie de o minima rezistenta, nu te zgarci la plasă.

| mihai69 a răspuns:

Faci tron din beton? Pentru cine?

| anonimg a răspuns:

Fără plasă betonul se va crăpa.
Iar dacă este vorba de o casă/grajd sau o anexă de felul acesta atunci construcția va fi dărâmată de autorități.
Fierul în beton reprezintă 75% din rezistența construcției.
Fără fier în beton rezistența construcției este de doar 25%. Adică ar fi pierdere și de bani, și de muncă, și de timp.
Și toate fiarele din beton trebuie să fie legate între ele.

| dinaprilie a răspuns:

Faci o economie de bani ( presupunand ca intentionai sa cumperi plasa ).

Răspuns utilizator avertizat